Що і коли приймати годуючій мамі від головного болю?

Что и когда принимать кормящей маме от головной боли?

Причини появи головних болів під час годування груддю принципово не відрізняються від таких при вагітності чи не пов’язаних з нею. Головний біль — це симптом, який періодично може виникати у людей будь-якої статі і віку. Як окремий симптом, головний біль описана при великій кількості захворювань.

Зміст

 • 1 Причини головних болів у годуючих
 • 2 Особливості головного болю у годуючих
 • 3 Види головного болю
 • 4 Лікування
  • 4.1 Парацетамол і його похідні (Панадол, Еффералган)
  • 4.2 Ібупрофен (Нурофен, Бруфен, МИТЬ)
  • 4.3 Кетопрофен
 • 5 Заборонені препарати при годуванні
 • 6 Правила приймання ліків у годуючих матерів

Причини головних болів у годуючих

Что и когда принимать кормящей маме от головной боли?

До них відносяться запалення дихальних шляхів, різні інфекції, захворювання нервової системи, пухлини та багато інших. Годуючі жінки в переважній більшості – молоді і відносно здорові, тому найбільш ймовірними причинами розвитку головного болю у період лактації є:

 • Фізична перевтома, нервове перенапруження і хронічний стрес.
 • Мігрень
 • Підвищений артеріальний тиск.
 • Вживання надмірної кількості кави.

Головний біль у годуючих може розвинутися як симптом одного з захворювань:

 • нервової системи.
 • Гострі респіраторні інфекції, в тому числі грип.
 • ЛОР хвороби.
 • Остеохондроз шийного відділу хребта.
 • Захворювання нирок.
 • Артеріальна гіпертонія і гіпотонія.
 • Хвороби очей.

Особливості головного болю у годуючих

Что и когда принимать кормящей маме от головной боли?

У годуючих жінок найбільш поширені головні болі напруги. Після народження дитини в організмі мами відбувається гормональна перебудова. Під час цих змін відбувається поступова адаптація, в результаті якої підвищується реактивність нервової системи на дію подразників. До того ж, різка перебудова режиму дня, пов’язана з доглядом за новонародженим, провокує появу порушення адаптації організму матері і викликає періодичні напади головного болю.

Серед факторів, що викликають цей симптом під час годування, потрібно відзначити підвищену тривожний стан, особливо при народженні першої дитини. Годуючій мамі постійно доводиться відчувати переживання з приводу малюка: що робити якщо болить животик, як можна позбутися попрілостей, як лікувати нежить у дитини і багато інших.

Види головного болю

Что и когда принимать кормящей маме от головной боли?

Головний біль напруги виникає після психічної перевтоми, на тлі хронічного недосипання. Проявляється цей симптом як відчуття тиску, стягування. Жінки порівнюють своє відчуття з появою «обруча» на голові. Найчастіше болі неинтенсивного характеру, що не мають якогось певного вогнища. Біль не посилюється при навантаженні і знімається одноразовим прийомом дозволеного лікарського препарату.

Крім стану перенапруження, годуюча жінка може зіткнутися з нападом мігрені. Цей симптом може бути проявом раніше існуючого захворювання, а може бути самостійним проявом реакцією організму на гормональні перебудову після пологів. Причиною мігрені може бути епідуральна (спинномозкова) анестезія. Провокуючим фактором для появи нападу мігрені може бути стрес, недосипання, неповноцінне харчування. Голова при мігрені болить дуже інтенсивно. Жінки відзначають пульсуючий характер болю. Головний біль, як правило локалізована в одній області – віскі, лоб, потилицю, може іррадіювати в око.

Інтенсивність болю може бути настільки високою, що спровокує напад нудоти або блювоти. Перед розвитком нападу мігрені зазвичай виникає аура – непереносимість яскравого світла, гучних звуків.

При підвищенні артеріального тиску голова болить сильно, біль буває сильною, давить і пульсуючої. Жінки відзначають локалізацію болю частіше всього в області скронь і потилиці. Біль може віддавати в шию.

Лікування

Что и когда принимать кормящей маме от головной боли?

Якщо людина періодично стикається з нападами головного болю, у нього завжди під рукою є перевірені засоби для того, щоб позбутися цього симптому. Особливістю лікування головного болю у період лактації є той факт, що далеко не всі лікарські препарати можна годуючим жінкам. Чим можна лікувати головний біль годуючій мамі, щоб не нашкодити малюкові?

Дозволеними препаратами є тільки певні знеболюючі засоби.

Парацетамол і його похідні (Панадол, Еффералган)

Цей лікарський препарат володіє одночасно жарознижувальну, протизапальну і знеболюючу властивостями. Жарознижувальний ефект парацетамолу виражений сильніше, ніж інші. Тому жінкам, що годують його можна приймати при головних болях, пов’язаних з підвищенням температури при респіраторних та інших інфекціях.

Парацетамол повністю всмоктується в кров з кишечника і досягає піку протягом 40 хвилин після прийому. Через 4 години концентрація парацетамолу в крові та грудному молоці знижується вдвічі. Рекомендована разова доза для годуючої жінки – 500 мг, на добу можна від 1000 до 2000 мг. Для грудного малюка такі дозування не небезпечні.

При збільшенні добової дози або при порушеннях функції печінки у матері можливі побічні явища у вигляді нудоти, алергії, падіння гемоглобіну і болю в області шлунка.

Ібупрофен (Нурофен, Бруфен, МИТЬ)

На відміну від парацетамолу у даного препарату жарознижуючий, знеболюючий та протизапальний ефекти виражені в рівній мірі. Це дозволяє застосовувати ібупрофен як для зняття больового симптому, так і для лікування простудних захворювань з однаковою ефективністю. Препарат добре всмоктується в кишечнику і через 45 хвилин досягає пікової концентрації в крові. Через три години його вміст у грудному молоці зменшується вдвічі. Разова доза становить 400 мг, добова – 1600 мг. Ібупрофен показаний для застосування у новонароджених дітей, тому можна годувати грудним молоком після його прийому без ризику для малюка. Серед побічних явищ відзначають алергічні реакції і біль у животі.

Кетопрофен

Цей препарат є нестероїдних протизапальних засобом і володіє сильним аналгетичну ефектом. Засіб показаний при лікуванні сильних головних болів у годуючих жінок, однак заборонений до застосування у дітей в ранньому віці. Тому приймати даний засіб можна разово у разі екстреної допомоги для зняття сильного головного болю, наприклад – при мігрені, а також якщо немає під рукою безпечних анальгетиків. Від годування після прийому препарату протягом 8 годин краще утриматися, замінивши грудне молоко, молочну суміш. Разова доза препарату становить 200 мг.

Заборонені препарати при годуванні

Что и когда принимать кормящей маме от головной боли?

Категорично заборонено годуючим мамам для прийому анальгін і комбіновані препарати, до складу яких він входить (Темпалгін, Седалгин, Пенталгін). Вони володіють токсичною властивістю для дітей раннього віку.

Протипоказані при годуванні груддю анальгетики – аспірин і цитрамон. Вони пригнічують кровотворну систему у дітей, а у годуючих жінок можуть стати причиною утворення виразок шлунка.

Забороненими для застосування в період лактації вважаються наркотичні анальгетики (кодеїн) і барбітурати (Тіопентал, Фенобарбітал та інші).

Правила прийому ліків у годуючих матерів

Что и когда принимать кормящей маме от головной боли?

Незважаючи на безпеку деяких груп препаратів, для мінімального ризику для малюка годуючій мамі слід дотримуватися певних правил.

 • Уникайте самостійного прийому ліків без призначення лікаря.
 • Можна пити тільки ті ліки, які дозволені для годуючих жінок.
 • Уважно прочитайте інструкцію перед застосуванням препарату.
 • По можливості обходитеся нелікарським методами зняття головного болю (можна робити масаж голови, прийняти ванну і т. д.).
 • Для того щоб концентрація ліків в грудному молоці була мінімальною, можна випити препарат відразу після годування малюка.
 • Уважно спостерігайте за дитиною під час прийому ліків. При появі будь-яких незвичних явищ (висипи, рідкого стільця і т. д.) слід припинити пити ліки і звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *