Що потрібно знати про головний біль, коли вона в потиличній частині голови

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Хворобливі відчуття в області потилиці можуть виникнути у кожної людини в будь-якому віці. Як же ми чинимо? Так просто приймаємо то знеболюючий засіб, яке є на даний момент в аптечці, і справа з кінцем. Однак ця проблема не повинна залишатися без уваги, тому що причин для її появи досить багато. Деякі з них дуже серйозні і вимагають невідкладного втручання лікарів.

Зміст

 • 1 Чому болить потилиця
 • 2 Емоційне напруження
 • 3 Остеохондроз
 • 4 Травми
 • 5 Зміна артеріального тиску
 • 6 Мігрень
 • 7 Ущільнення м’язів шиї
 • 8 Невралгія
 • 9 Інші причини
 • 10 Що робити
 • 11 До кого йти
 • 12 Лікування

Чому болить потилиця

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

До потиличної частини біль проходить за трьома нервових шляхах: по гілках блукаючого нерва, також за языкоглоточному нерву, або больові імпульси йдуть через верхні спинномозкові корінці. Вона може виникати після фізичної травми черепа, може бути наслідком спазму мозкових судин або ущемлення судин шиї або шийних нервових закінчень. Це далеко не всі випадки, коли з’являється хворобливість в потилиці. Біль в потиличній частині голови можна переплутати з болем у задній поверхні шиї, яка виникає не тільки при патології хребта, але і при довгому напрузі м’язів шиї. Вона може носити як гострий, стріляючий характер, так і ниючий або стискає. Може супроводжуватися хворобливими відчуттями в очницях, а також нудотою і навіть блювотою. Розглянемо основні причини потиличної болю.

Емоційне напруження

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Болюча ситуація або часті переживання викликають викид стресових гормонів, що призводить до спазму стінок судин мозку і напруги м’язів шиї. У підсумку здавлюються хребетні артерії і 3 шийні спинномозкові корінці. Це призводить до виникнення здавлює, стягивающей хворобливості в області потилиці. Найчастіше така ситуація тимчасова. Цей стан добре купірується однократним прийомом будь-якого знеболюючого засобу. Хороший ефект дає і просто відпочинок, або прийом заспокійливих трав’яних настоянок або таблеток.

Остеохондроз

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Це досить поширена причина головних болів в її потиличної частини. При цій патології з часом відбувається сплощення тіл хребців і порушення структури міжхребцевих дисків, аж до появи їх гриж. Також по краях хребців з’являються кісткові нарости. В результаті судини шиї виявляються перетисненими і набувають звивистий вигляд. Пережимаються і шийні нервові пучки. Хворобливі відчуття при цьому присутні всі час. Вони стають то слабше, то сильніше, посилюються при певних рухах головою. Допомагають при цьому не всі препарати, а тільки деякі з знеболюючих засобів.

Травми

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Будь-яка травма черепа або шиї, будь вона відкритою або закритою, може призвести до наростання внутрішньочерепної або міжм’язової, а також підшкірної гематоми; може порушувати рух спинномозкової рідини, з-за чого підвищиться тиск в головному мозку. Все перераховане призводить до появи болю, у тому числі в потиличній частині голови, яка може набувати самий різний характер та інтенсивність.

Зміна артеріального тиску

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Біль у потилиці може відчуватися, як при підвищенні, так і при зниженні артеріального тиску. Така біль найчастіше буває розпирала або стискує, але може ставати пульсуючої і далі пошириться на інші частини голови. При цьому хворий відчуває втому, апатію, шум у вухах, важкість у голові. У цьому випадку неприємні відчуття виникають внаслідок різкої зміни тонусу стінки судин: артерії або швидко розширюються, або швидко звужуються. Для ліквідації цього хворобливого стану, в першу чергу, необхідно повернути тонус судин до норми, тобто прийняти ліки проти гіпертонії або, навпаки, вжити заходів для підвищення тиску у пацієнта.

Мігрень

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Іноді мігренозний напад супроводжується сильною, нападоподібний біль у потилиці з поширенням в скроневу область і на очну ямку, вона різко посилюється при зміні положення голови, а також при яскравому світлі або гучному звуці. Це шийна мігрень. Її вірною ознакою є поява надмірної болючості при натисканні в місці проходження хребетної артерії. Такі хворі нічого не можуть робити, найчастіше є сильна нудота аж до блювоти.

Ущільнення м’язів шиї

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Така патологія виникає від довгого обмеження рухів шиї під час роботи або тривалого сидіння за комп’ютером. Називається цей стан – миогелоз. Також він виникає при різних видах сколіозів або після тимчасового порушення постави. Шийні м’язи стають щільними і болючими на дотик, повороти і нахили голови супроводжуються гострою, що стріляє болем. Хороший лікувальний ефект у таких випадках надають всілякі розігріваючі креми і мазі, а також масаж. Призвести до миогелозу можуть до того ж і стресові ситуації, і протяги.

Невралгія

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Це патологічний стан проявляється надзвичайно сильним болем, що поширюється від потилиці по всій шиї, а також вона спрямована на вухо і нижню щелепу. Біль при цьому відчувається у вигляді прострілів, які з’являються приступообразно у відповідь на кашель або чхання, і навіть при зміні положення голови. М’язи шиї в цей час ніби зібране у вузол, вони потовщені. Називається така патологія невралгією потиличного нерва. До неї приводять численні захворювання шийних хребців (найбільш часте серед них – остеохондроз) і часті простудні хвороби.

Інші причини

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Крім усього перерахованого вище, обговорювана патологія може мати місце при порушенні мозкового кровообігу в будь-якому судинному басейні голови (при цьому доставка в стаціонар повинна проводитися невідкладно), а також при запаленні твердої оболонки мозку, тобто менінгіті. Стан, зване вертебробазилярным синдромом, теж служить фактором розвитку хворобливих відчуттів в області потилиці. В останнє десятиліття все частіше з’являються хворі з пухлинними процесами головного мозку, одним з перших симптомів яких є головний біль. У деяких випадках причини виникнення хворобливих симптомів такої локалізації з’ясувати не вдається, незважаючи на проведення всього обсягу необхідного обстеження.

Що робити

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Звичайно, ніхто не побіжить відразу до лікаря, коли заболить голова в потилиці або в іншій її сфері. Ми приймаємо яку-небудь знеболюючу пігулку і продовжуємо працювати. У кращому випадку, дозволимо собі зупинитися хвилин так на п’ятнадцять. Що відбувається далі? А потім хворобливий стан виникає знову і знову. І добре, якщо тільки біль. Не треба зволікати. Якщо епізоди повторюються завжди необхідно звернутися до лікаря. Чим раніше, тим краще для вас, адже лікувати тяжкі наслідки довго і дорого, до того ж після деяких хвороб (менінгіт, енцефаліт, порушення кровообігу в головному мозку) можна залишитися інвалідом.

До кого йти

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Обстеженням пацієнтів з частими потиличними болями можуть займатися сімейні лікарі поліклінічних лікувальних закладів, а найчастіше невропатологи, які ведуть прийом хворих в спеціалізованих диспансерах. Іноді потрібно звернутися і до травматолога, коли до хворобливих симптомів призводить та чи інша травма голови або шиї. Велику роль тут відіграє і важкість стану хворого. У ряді випадків (наприклад, при підозрі на інсульт або внутрішньочерепний крововилив), необхідно терміново дзвонити в службу швидкої медичної допомоги.

Лікування

Что нужно знать о головной боли, когда она в затылочной части головы

Лікарські препарати для усунення болючості в потиличній частині може призначити тільки кваліфікований лікар після детального обстеження хворого і з’ясування причини захворювання. Найчастіше застосовуються різні знеболюючі засоби у вигляді уколів, таблеток, свічок або мазей. Але іноді виникає необхідність оперативного лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *