Що робити, якщо болить голова паморочиться?

Зміст

 • 1 Якщо у вас паморочиться голова… Основна характеристика проблеми
 • 2 Периферійний вестибулярний синдром
 • 3 Доброякісне пароксизмальное позиційне вертиго (ДППВ)
 • 4 Фобическое постуральне вертиго
 • 5 Центральні вестибулярні синдроми
 • 6 Вестибулярна мігрень (базилярна)
 • 7 Хвороба Меньєра
 • 8 Вестибулярний неврит
 • 9 Двостороння вестибулопатия

Якщо у вас паморочиться голова… Основна характеристика проблеми

Что делать, если кружится болит голова?

З практичної точки зору, потрібно розрізняти справжнє вертиго (стан, при якому крутиться голова) від інших відчуттів просторової дезорієнтації. В даному випадку мова йде про неподлинном запамороченні. Вертиго завжди асоціюється з почуттям втрати рівноваги аж до втрати рівноваги, безпосередньо. Це почуття має або обертальний характер, або голова з’являється при зміні положення голови (голова паморочиться при повороті або нахилі). До інших почуттів, які включає термін «вертиго» (але які не є запамороченням в прямому сенсі цього слова) можна віднести, наприклад, невпевненість і слабкість при ходьбі, пелену перед очима, відчуття коливання, вібрації, плавання або переміщення в просторі. До них відносяться, в основному, порушення соматосенсорной системи (синдром полінейропатії) або серцево-судинна нестабільність.

Стан, при якому крутиться (іноді злегка болить) голова, завжди пов’язано з порушенням цілісності вестибулярного апарату. Основа може перебувати у периферичній вестибулярній системі (лабіринті внутрішнього вуха, вестибулярному нерву) або вестибулярних шляхах.

Периферійний вестибулярний синдром

Что делать, если кружится болит голова?

Виникає внаслідок ураження лабіринту внутрішнього вуха або вестибулярного нерва. При односторонньому ураженні виникає дисбаланс між тонусом правого і лівого лабіринту, здорові переважує вражений. Захворювання також називається «гармонійним» вестибулярним синдромом, т. к. напрямок вищезазначених явищ узгоджується. Нижче наводиться коротка характеристика найбільш поширених з них:

 • Запаморочення. Паморочиться (іноді злегка болить) голова; як правило, вертиго носить обертальний характер на боці пошкодженого лабіринту.
 • Ністагм. є горизонтально-обертальним на здорову сторону; обертальний компонент є облігатним при периферичному походження; важливою особливістю є те, що ністагм периферичного походження, на відміну від центрального, знижує візуальну фіксацію, таким чином, потрібно робити тестування за допомогою окулярів Френзеля.
 • Дефіцит вестибулоокулярного рефлексу. Це розлад можна визначити, якщо мають місце тяжкі лабіринтові порушення; потрібно робити т. н. імпульсне обстеження голови.
 • Тонічні відхилення верхніх кінцівок. Вони знаходяться на стороні поразки. При огляді пацієнта треба злегка розсунути верхні кінцівки і закрити очі, можна сидіти або лежати:
 • Тенденція до падіння, падіння. На бік ураження.
 • Нахил при ходьбі. На бік ураження. Треба зробити дослідження у відповідності із тяжкістю симптомів, можна, як при відкритих, так і закритих очах. З просторових міркувань можна зробити тест на місці (пацієнт поступово повертається в бік вогнища ураження).
 • Вегетативна симптоматика, а саме: нудота, блювання, слабкість, холодний піт, брадикардія і т. д. Як правило, присутня, якщо має місце гостре (не повільно виникло) периферичний вестибулярні розлади
 • При недугу характерні не тільки стану, коли паморочиться або часто болить голова, але також можна згадати слабкість, часто болить (іноді сильно) в області очей.

  Доброякісне пароксизмальное позиційне вертиго (ДППВ)

  Что делать, если кружится болит голова?

  ДППВ найбільш часто вражає задній напівкруглий канал. Захворювання, як правило, характеризується станами, коли паморочиться голова, часто болить голова і нудить (однак, ці симптоми не є обов’язковими). Якщо голова болить і сильно нудить, якщо присутня постійна слабкість, то може мати місце зовсім інший розлад; у такому випадку треба робити обстеження, спрямоване на виключення більш серйозних захворювань, таких, як цервикокраниальный синдром.

  Напад найбільш часто виникає, безпосередньо, при зміні положення голови. Сприятливі фактори включають черепно-мозкові травми, довге лежання і вік. Стан, коли паморочиться голова і виникає невизначеність, відбуваються протягом дня, якщо людина повертається або нахиляється.

  Діагностика проста, її слід робити шляхом швидкого переміщення пацієнта з сидячого в лежаче положення з нахилом голови. Якщо результат позитивний, протягом кількох секунд у людини паморочиться голова і виникає миттєва слабкість, симптоми поступово зникають.

  Фобическое постуральне вертиго

  Что делать, если кружится болит голова?

  ФПВ являє собою одне з найпоширеніших захворювань працездатного віку. Воно не є справжнім вертиго. Недуга характеризується слежующими симптомами:

 • Паморочиться голова.
 • Іноді спостерігається слабкість.
 • Можливо стан, при якому злегка болить голова.
 • Страх падіння, без будь-яких реальних припущень до цього.
 • Якщо має місце це розлад, симптоми часто зустрічаються в типових ситуаціях (наприклад, в місці великого скупчення людей у магазинах, ресторанах, на мостах, за кермом автомобіля…).

  Якщо людину осягає це захворювання, він намагається уникати таких пускових механізмів. Під час або одразу після нападу пацієнти описують тривогу, слабкість і вегетативні симптоми. Це захворювання може розгорнуться на тлі інших органічних захворювань, характерних проявом вертиго (наприклад, ДППВ, вестибулярний неврит, травми голови), або виникає внаслідок значного розумового напруги. Людина часто боїться серйозного органічного захворювання, мають обсесивно-компульсивний схильності і реактивну депресію.

  Якщо призначається терапія ФПВ, пріоритет віддається психологічного інформування пацієнта щодо вміння справлятися зі спусковими механізмами», когнітивно-поведінкової терапії та прийому специфічних препаратів (наприклад, транквілізаторів).

  Центральні вестибулярні синдроми

  Что делать, если кружится болит голова?

  Ці розлади, як правило, викликаються мігренню, захворюваннями судин головного мозку, розсіяним склерозом та пухлинами головного мозку в задній черепній ямці. У разі судинного захворювання мова йде або про транзиторної ішемії в вертебробазилярної басейні, або про завершеному ішемічному або геморагічному інсульті.

  Емболізація (наприклад, з серця) часто призводить до мозжечковым інфарктів, тромбоз, у свою чергу, впливає на стовбур мозку. Зазначені явище можуть стати причинами гострого запаморочення.

  Попереджувальні симптоми включають:

 • Горизонтальний обертальний ністагм.
 • Сильно болить голова.
 • Нудота/блювання.
 • Диплопія.
 • Порушення поля зору.
 • Дисфагія.
 • Дизартрія.
 • Слабкість.
 • Розлади тулуба або кінцівок (парези, атаксія, сенсорні розлади).
 • Якщо ці симптоми повторюються у молодих людей, що страждають мігренню, то слід мати на увазі вестибулярну мігрень. Лікування центрального вестибулярного синдрому проводиться в залежності від етіології захворювання.

  Вестибулярна мігрень (базилярна)

  Что делать, если кружится болит голова?

  Мігрень є найбільш поширеною причиною центрального пароксизмального вертиго. Мова йде про повторюваних приступах різних комбінацій нестабільності постави/ходи і запаморочення.

  Ці симптоми супроводжуються наступними проявами:

 • Відчуття тиску або головні болі, в основному, потиличні.
 • Нудота/блювання.
 • Слабкість.
 • Фізична активність посилює проблеми, людина не може нічого робити, намагається усамітнитися в тиші й темряві. Якщо крім запаморочення присутні й інші тимчасові симптоми ураження стовбура головного мозку (порушення зору, порушення свідомості або психомоторний дефіцит), мова йде про базилярній мігрені. Якщо напади обмежуються запамороченням з порушенням слуху або без цього, має місце вестибулярна мігрень.

  Переважають «моно-симптоматичні» аудіо-вестибулярні напади (75%), але часто вони не розпізнаються через відсутність головного болю (30%). Тривалість нападів запаморочення складає від декількох секунд до днів. У встановленні діагнозу відіграють важливу роль і інші прояви, такі, як головний біль, поширеність мігрені в сім’ї (спадкова схильність), наявність інших типів мігрені.

  При лікуванні гострого нападу вестибулярної мігрені застосовують НВПС, магній та протиблювотні препарати. Триптаны, в деякій мірі, протипоказані, оскільки вони несуть ризик інфаркту стовбура мозку.

  Якщо напади відбуваються частіше, ніж 2 рази на місяць, доцільно робити що-то в профілактичних цілях (не менше 6 місяців). У таких випадках рекомендуються бета-блокатори, протиепілептичні препарати (Вальпроат, Карбамазепін), Бетагістин.

  Хвороба Меньєра

  Что делать, если кружится болит голова?

  Хвороба Меньєра являє собою хронічне рецидивуюче захворювання, яке характеризується епізодичною появою тріади симптомів:

 • Запаморочення (з повною картиною периферичного вестибулярного синдрому).
 • Тиннитус (шум або відчуття тиску у вухах).
 • Приглухуватість (нейросенсорна).
 • Захворювання може початися моносимптоматически. Напади обертального вертиго можуть тривати від хвилин до декількох годин, в періодами між нападами людина, зазвичай, відчуває себе добре. Після повторних нападів поступово погіршується слух і функції вестибулярного апарату.

  У патогенезі хвороби Меньєра вказується на эндолимфатическую водянку з-за порушеною резорбції ендолімфи. Симптоматично при гострому нападі застосовуються протиблювотні препарати, Бензодіазепін і Фуросемід 20-40 мг/добу. Між нападами показує ефективність лікування Бетагистином, 2х48 мг/добу (протягом 4-12 місяців, залежно від курсу можна знизити дозу), діуретиками, рекомендується безсольова дієта. Хірургічне лікування та интратимпаническое застосування Гентаміцину в даний час знаходиться в стані занепаду, за винятком випадків торпидного запаморочення і тиннитуса.

  Вестибулярний неврит

  Что делать, если кружится болит голова?

  Хвороба характеризується середньо гострим, що з’являються протягом кількох годин, обертальним запамороченням, що зберігається протягом декількох днів, часто пов’язаного з осциллопсией, тенденціями до падіння і нудотою. При обстеженні виявляється повна картина периферійного вестибулярного синдрому.

  Лікування передбачає введення Метилпреднізолону внутрішньовенно 100 мг/добу протягом 3-х днів, з подальшим поступовим припиненням. Симптоматично в перші дні можуть призначатися протиблювотні препарати. Важливу роль відіграє вестибулярна реабілітація людини, відповідна підтримки досягається за рахунок введення Бетагістину (3х16, відповідно 24х2 мг/добу) протягом 3-6 місяців.

  Двостороння вестибулопатия

  Что делать, если кружится болит голова?

  Цей синдром (не хвороба як така) характеризується двостороннім розладом периферичної вестибулярної функції. В етіології згадуються ототоксичные лікарські препарати (зокрема, Аміноглікозиди), рецидивуючий вестибулярний неврит, двостороння хвороба Меньєра або аутоімунні захворювання (синдром Когана).

  У половині випадків мова йде про ідіопатичному захворюванні. Людина, як правило, страждає від відсутності безпеки при пересуванні в темряві і осциллопсии через розлади вестибулоокулярного рефлексу.

  Найкраще лікування – це профілактика. Терапія проводиться у відповідності з етіологією, наприклад, при вестибулопатії з імунним початком доречний прийом кортикостероїдів та імунодепресантів.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *