Що робити, якщо болить голова в області потилиці і шиї?

Что делать, если болит голова в области затылка и шеи?

Больові відчуття в області шиї і потилиці з’являються з-за самих різних захворювань. Деколи, навіть складно визначити, в якому саме місці виникають больові відчуття, адже і шия, і потилицю однакового приносять незручності. Бувають і такі випадки, коли біль є скомбінувати і переходить з однієї частини голови на іншу. Такі неприємні відчуття ще й ділять на постійні і ті, які виникають при рухах голови (повороти і т. д.). Щоб точно знати, як позбутися таких неприємностей, спочатку потрібно визначити причину їх появи.

Зміст

 • 1 Можливі причини
 • 2 Діагностика
 • 3 Як зняти симптоми болю
 • 4 Запобігання та лікування
 • 5 Лікування хірургічним шляхом

Можливі причини

Існує цілий ряд причин, по яких може боліти голова в області потилиці і шиї:

 • Хвороби шийного відділку хребта (розтягнення, спондиліт, остеохондроз). При таких захворюваннях особливо відчувається біль у потилиці при поворотах голови. У такій ситуації допомагає лікувальний масаж;
 • Артеріальна гіпертонія. Така проблема дуже часто викликає больові відчуття у потилиці після сну;
 • Високий тиск всередині черепа. При такому захворюванні голова болить постійно, особливо гостра біль відчувається вранці і вночі. Це ще може супроводжуватися такими неприємними симптомами як нудота і блювання. З’являється така проблема при високій кількості ліквору (рідину, яка виконує функції захисту мозку і омиває його);
 • Стресові ситуація – поширена причина дискомфорту потиличної частини голови. Перепади настрою і важкі психологічні ситуації можуть стати причиною такої проблеми. Особливо схильні до ризику таких неприємностей жінки віком від 30 років;
 • Професійні захворювання. Біль в області голови може початися з-за тривалої роботи в одній, незручній позі. У групу ризику входять водії транспортних засобів та люди з сидячою роботою. Щоб не виникало таких неприємностей, фахівці радять регулярно робити гімнастику і стежити за правильністю своєї постави;
 • Розвиток і деформація остеофітів. Це процес, коли связочные тканини перетворюються в кісткову масу і викликають сильні головні болі в ділянці потилиці і в районі плечового пояса. На професійній мові це називається шийним спондильозом. У групі ризику такого захворювання перебувають люди похилого віку з пасивним способом життя. Навіть у лежачому положенні та під час відпочинку така проблема приносить дискомфорт. Впоратися з таким захворюванням самостійно дуже складно, необхідно звернутися до лікарів;
 • Причиною даних больових відчуттів може стати і затікання м’язів (по науковому «Миогелоз»). Таке захворювання з’являється з-за тривалого перебування в незручній позі (у сні, під час роботи, в переповненому транспорті), протягів і поганої постави. На щастя, така проблема зникає з часом самостійно, але поліпшити стан людини можуть масажі;
 • Невралгія нерва потилиці. Така хвороба супроводжується різкими нападами дискомфорту, болить ділянку шиї, потилицю і область вух. Дискомфорт посилюється при кашлі, чханні, рухах головою. Під час відпочинку біль не припиняється, в голові весь час «ниє» і «тисне». Трохи полегшити симптоми дозволить масаж, але від захворювання він не допоможе позбутися, необхідної буде допомога фахівців;
 • Біль в області потилиці і скронь виникає з-за шийної мігрені. Під час такої проблеми погіршується зір, з’являється різь в очах. Звернення до медичним працівникам — обов’язково;
 • Довгий напруга м’язової тканини. Це з’являється, знову-таки, з-за поганого положення голови і шиї на робочому місці, при заняттях спортом, читанні книг і під час сну. М’язову напругу не обмежується шиєю і потилицею, біль відчувається ще й у лобовій частині. Також під час такої хвороби сильно підвищується артеріальний тиск.

Діагностика

Что делать, если болит голова в области затылка и шеи?

Звичайно, у кожного захворювання є свої симптоми, тому багато людей на питання «Чому болить шия і потилиця?» вирішують знайти відповідь самостійно. Без спеціальних знань і обладнання, точно назвати причину – практично неможливо. Часто буває таке, коли люди думають, що проблема у високому артеріальному тиску, а насправді причиною больових відчуттів стає здоров’я хребта. У такому випадку лікування може принести лише короткочасне полегшення, або взагалі нічого не дати.

Медичні працівники для визначення точного діагнозу і причин больових відчуттів застосовують різні наукові методи:

 • Рентген;
 • Магнітно-резонансна томографія.

Вже грунтуючись на результатах досліджень, фахівець визначає причину болю в області шиї і потилиці, і призначає курс лікування.

Як зняти симптоми болю

Что делать, если болит голова в области затылка и шеи?

Якщо голова почала боліти раптово, а до цього не було таких неприємностей, то полегшити стан допоможуть такі прості дії:

 • Потрібно добре провітрити приміщення (але не допускати протягів);
 • Зробити легкий масаж плечей, потилиці і шиї;
 • Відпочити в лежачому положенні;
 • Заспокоїтися, забути про нервовому напруженні.

Запобігання й лікування

Перед тим, як відвідувати поліклініку, можна трохи полегшити симптоми хвороби. Щоб знизити інтенсивність болю, люди приймають протизапальні препарати, такі, як «Ібупрофен».

Якщо дискомфорт в області шиї і потилиці з’являється дуже часто, то слід внести зміни в свій раціон. В першу чергу, потрібно вживати більше жирної риби з вмістом кислот Омега-3. Вони активно протистоять запальних захворювань.

Корисними можуть виявитися масажі та інші фізіотерапевтичні процедури. За допомогою електрофорезу підвищується кров’яний струм до застояним м’язовим клітинам, і підвищується відтік негативних молочних кислот. Зігріваючі масажі шиї і спини допомагають зняти або полегшити головні болі.

Якщо причиною такого неприємного стану став остеохондроз, то корисно буде займатися лікувальною фізкультурою. Крім вправ, медики також пацієнту призначають вітамінні комплекси, мазі, які полегшать стан.

Щоб зняти дискомфорт в проблемній зоні, слід спробувати розслабити і розтягувати м’язові тканини шиї. В такому випадку треба сісти на крісло, не торкаючись спинки, взятися за голову руками (великі пальці повинні знаходитися на вилицях, а інші розташувати на потилиці). У такому положенні нахилитися назад, тримати голову руками і чинити опір. Так слід протриматися 5-7 секунд, і сісти у вихідне положення (вже спершись на спинку крісла). Дане вправу слід виконати кілька циклів.

Хорошою профілактикою такого роду больових відчуттів стає правильний і активний спосіб життя. У добу потрібно спати як мінімум 7-8 годин, при цьому використовувати ортопедичний матрац і подушку. Стежити за станом своєї постави, працювати на кріслі з великою спинкою. Крім цього, треба намагатися вести здоровий спосіб життя, і уважно ставитися до свого харчування. При частих появах даних синдромів не варто вживати багато копчених продуктів, шоколадних виробів, різного роду горіхів, гострих страв та спецій. Серед фруктів, потрібно обмежити споживання бананів. Потрібно постаратися забути про свої шкідливі звички і не перепрацьовувати, забезпечувати організму хороших відпочинок, більше часу проводити на свіжому повітрі.

Лікування хірургічним шляхом

Что делать, если болит голова в области затылка и шеи?

Якщо причина проблеми криється в шиї, то забезпечити цій частині тіла необхідний спокій дуже складно. Тому трапляються ситуації, коли вилікувати хворобу можна за допомогою операції. Оперативне втручання роблять тільки при тривалих і сильних больових відчуттях, які утруднюють пересування людини і його активність. Також операція можлива, коли захворювання шкодить іншим внутрішнім органам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *