Що таке мігрень і як з нею боротися

Что такое мигрень и как с ней бороться

Мігрень (головний біль) — це напевно одна з видів болю, з яким хоч раз у житті стикається кожна від немовляти до старця. Дане захворювання виникло ще до Різдва Христового. Археологи, проводячи розкопки в Єгипті знайшли папіруси в яких згадується дане захворювання голови. У ті часи з недугою боролися з допомогою відварів трав, а також використовували компреси зі шкур звірів, але віддавали чомусь перевагу саме шкурі крокодила. У ті часи вважалося, що саме його шкура допомагає прибрати таке хворобливе відчуття.

Мігрень — це різкий пульсуючий та інтенсивна біль, яка найчастіше вражає одну сторону голови, але може швидко поширитися і на всю голову. Сама назва мігрень в перекладі означає «біль у половині черепа».

Хто б міг подумати, що близько 45 хвороб внутрішніх органів починають проявлятися з сильного головного болю. Тому ігнорувати цей симптом ніяк не можна. І варто розуміти, що сильна головний біль може бути як симптомом, а може бути і самостійним захворюванням (тобто, мігрень), здатним призвести до багатьох ускладнень.

Варто відзначити, що як захворювання мігрень найчастіше проявляється у віці від 20 до 50 років. Також, варто зазначити, що захворювання частіше всього піддається жіноча стать, чоловіки набагато рідше страждають від цієї недуги, але після 50 даному захворюванню однаково схильні як чоловіки, так і жінки. Не раз відзначалося, що дана хвороба може бути спадковою, але на даний момент вчені так і не довели цей факт.

Натомість, вчені визначили, що існує близько 150 видів головного болю, але ми сконцентруємо увагу саме на мігрені.

Різновидів мігрені досить багато, наприклад:

 • Вегетативна мігрень (з ознак можна відзначити: сльозливість очей, легка задышка, почервоніння і набряклість на обличчі, прискорене серцебиття, легкий озноб);
 • Мігрень сну (варто відзначити, що більше 15% відчувають біль під час сну і часто відчувають її і після пробудження);
 • Менструальна мігрень (з цим болем все зрозуміло, вона виникає у жінок вчасно критичних днів або ж за тиждень до них, в так званий період ПМС);
 • Хронічна мігрень (виникає при запущеній раніше хвороби).
 • Зміст

  • 1 Причини виникнення мігрені
  • 2 Як відрізнити головний біль від цієї мігрені?
  • 3 Причини виникнення хвороби у жінок і чоловіків
  • 4 Симптоми недуги
  • 5 Допоможи собі сам
  • 6 Діагностика
  • 7 Продукти (і не тільки) від яких варто відмовитися
  • 8 Лікування та лікарські препарати
  • 9 Як вилікувати мігрень і чи можливо позбутися назавжди від її проявів
  • 10 Який лікар мені допоможе
  • 11 І, як висновок можна сказати

  Причини виникнення мігрені

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Як відомо, мігрень виникає із-за різкого звуження і після розширення артерій, які ведуть до головного мозку. Причини звуження і розширення судин невідомі, але відомо, що на це може впливати поганий розвиток судин (кровоносних), або брак у крові серотоніну, який допомагає у передачі сигналів між нервовими клітинами. Є ще безліч причин, які існують:

 • Спадковість — як і говорилося раніше, найчастіше у спадок мігрень передається тільки по жіночій лінії. Які причини цьому сприяють поки що так і не доведено. Особливо велика ймовірність отримати у спадок дану хворобу, якщо їй страждають обоє батьків.
 • Часті і сильні стреси — мають великий вплив на розвиток недуги і прояви мігрені. Людям, які страждають цією хворобою варто не забувати про це і намагатися бути менш сприйнятливим до стресів. Адже навіть найменший стрес може спровокувати досить неприємну головний біль.
 • Фізичні або психологічні перевантаження — при цьому головний біль може розвиватися поступово, але мати тривалий і досить неприємний характер. Дуже часто болі можуть проявлятися у працівників офісу, які цілий день проводять перед монітором комп’ютера без періодичних перепочинку.
 • Гормональні збої, а також використання гормональних контрацептивів — також особливо потерпають від цього жінки і найчастіше під час критичних днів (біль може бути сильно наростаючій і швидко розвивається, може також викликати нудоту), а також при клімаксі і звичайно ж під час вагітності. Ось вагітним складніше впоратися з мігренню, так як препаратів, які можна використовувати досить мало і краще все ж використовувати народні методи лікування. Так як в організмі відбуваються великі зміни і йому важко перебудуватися. Гормональні препарати взагалі досить сильно діють на організм, тому підбирати їх краще тільки з допомогою доктора.
 • Погодні умови — різкі перепади температури дуже важко переносяться людьми, які страждають мігренню. Іноді болі можуть бути настільки сильними, що можуть допомогти тільки знеболюючі уколи.
 • Раціон харчування — дуже важливо наповнювати свій організм корисними продуктами. При частому вживанні гострої, жирної і борошняної їжі також може виникати головний біль. Варто не забувати про це і не перенасичувати свій організм чіпсами, сухариками або швидкими фастфудами.
 • Наявність шкідливих звичок — зловживання алкоголем і куріння сприяють прояву і розвитку мігрені.
 • Підвищений або знижений артеріальний тиск — дуже частий ознака прояви болю голови. При цьому часто тиск підвищується або знижується у людей реагують на погодні умови. Але при перепадах тиску біль може бути просто нестерпним. Варто відразу виміряти тиск і тільки після цього визначити, які саме ліки краще спожити.
 • Зневоднення — при нестачі води в організмі голова може починати хворіти досить швидко, так як організм швидко реагує на таку нестачу. При цьому можна спробувати обійтися і без таблеток, а просто випити велику склянку води і спробувати розслабитися.
 • Обмін речовин — різке порушення в обміні речовин може сприяти розвитку мігрені і провокувати часті напади. У такому випадку варто звернутися до лікаря ще й для того, щоб він призначив Вам які-небудь препарати для поліпшення обміну речовин.
 • Як відрізнити головний біль від цієї мігрені?

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Головний біль може бути викликана звичайною застудою, вірусом або яким-небудь захворюванням. Також біль може бути викликана тимчасовим перевтомою, травмою голови, алергією. Шум, світло, стомлення, зміна погоди теж відносяться до провокаторам головного болю. При виникненні головного болю не обов’язково пити ліки, часто така біль проходить сама собою. Для цього потрібно просто відпочити і розслабитися. Головний біль виникає рідко і проходить швидко. Мігрень виникає з інших причин і біль проявляється абсолютно по-іншому.

  Причини виникнення хвороби у жінок і чоловіків

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Варто відзначити, що дана недуга у жіночої та чоловічої статі найчастіше розвивається по різним чинникам. У жінок на виникнення болю найчастіше впливає ендокринний фактор, а от у чоловіків біль виникає на тлі стресів, перевтомі і сильних перевантажень. Хоча чоловіки страждають мігренню значно рідше, але переносять її більш болісно і нерідко з ускладненнями, такими як інфаркт або інсульт. І, варто зазначити, що біль розвивається по різному. У жінок біль найчастіше локалізується в одній половині голови, а ось у чоловіків вона поширюється на всю голову і навіть на вуха.

  До речі, вченими доведено, що напади болю голови можуть виникати після сильного сексуального збудження і надмірно пристрасних занять любов’ю. Може виникнути різкий біль в голові і легке запаморочення, але найчастіше це стосується тільки жіночої статі.

  За статистикою, кожна друга жінка і кожен четвертий чоловік, як мінімум 10-12 днів у році страждають від цього захворювання.

  Варто відзначити, що мігрень не є смертельною загрозою для життя, але при частих проявах мігрені, багато починають хвилюватися не прояв це більш небезпечної хвороби. Але до лікаря частіше звертаються жінки, так як чоловікам простіше випити знеболюючі засоби і забути про напад болю.

  Зверніть увагу, на дуже цікаві факт того, що американські і французькі вчені в ході спільної конференції, що проводиться щорічно Американської академії неврології, заявили про те, що жінки, які страждають на мігрень з аурою (тобто, прояв хвороби характеризується дуже сильними зоровими порушеннями), частіше схильні до серцево-судинних захворювань, а жінки, що приймають контрацептиви, мають підвищений ризик утворення тромбів.

  Також, французькими вченими було доведено, що мігрень з аурою створює умови для виникнення інфаркту та інсульту.

  Симптоми недуги

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Дане захворювання розвивається по різному і причини досить різні, але симптоми найчастіше практично однакові. Найчастіше голова починає боліти в одній стороні, але біль може поширюватися на всю голову, а також очі, щелепу і вуха.

  Мігрень виникає швидко і має інтенсивність поширення. Також є фактори, які посилюють біль:

  • різке світло;
  • досить голосні звуки;
  • погано провітрене або ж накурене приміщення;
  • різкі і сильні запахи.

  Існує таке поняття, як “вампіризм”, тобто переважне бажання перебувати в темряві і в повній тиші. Це можна віднести до одного з ознак мігрені, але як правило такий ознака виникає у літніх жінок, хоча зрідка і у чоловіків.

  До речі, таке поняття, як аура, досить поширене і проявляється вона зазвичай повним порушенням сприйняття на 15 — 25 хвилин:

  • Повна або часткова пелена або ж різкі спалахи перед очима;
  • Різке порушення рівноваги;
  • Порушення контролю над своїми м’язами, або часткове оніміння кінцівок;
  • Погіршення слуху/промови.

  Головний біль може бути достатньо сильною і додатково викликати нудоту, спазми в шлунку, запаморочення. Може виникати сильна дратівливість, депресія, сонне або ж, навпаки, збуджений стан. Якщо у Вас спостерігаються такі симптоми, то таблетки не завжди допомагають.

  Такий біль може тривати від декількох годин до декількох діб.

  Допоможи собі сам

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Якщо у Вас часто виникає мігрень, то варто звернути увагу, після чого зазвичай починаються напади й надалі намагатися уникати факторів, які їх провокують. Також дуже добре регулярно робити фізичні вправи і відвідувати басейн. Дуже важливо мати здоровий сон не менше 8 годин на добу. Також добре включити в своє життя щоденні прогулянки на свіжому повітрі. Намагайтеся оточувати себе тільки добрими людьми і позитивними емоціями. Це суттєво полегшить Ваше життя і допоможе зменшити кількість прояви болю до 5 — 6 разів на рік.

  Ми самі можемо собі допомогти і полегшити життя, але, на жаль, дуже часто ми пізно це розуміємо і починаємо діяти тільки тоді, коли здоров’я вже похитнулася.

  Діагностика

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Як такої діагностики на даний момент немає і, отже, визначити чи дійсно у Вас мігрень можливо тільки частково, вивчивши її прояви та характеристики болю. На жаль, поставити діагноз досить складно, так як мало хто розрізняє біль. Найчастіше прийшовши до лікаря ми просто говоримо, що у нас часто болить голова і все. Якщо у Вас хороший лікар, то ставлячи правильні питання і провівши обстеження можна поставити діагноз, а деякі лікарі можуть визначити Ваш недуга навіть просто за зовнішнім виглядом пацієнта.

  Продукти (і не тільки) від яких варто відмовитися

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Існує ряд продуктів, які є подразниками і провокують таке захворювання, як мігрень. Отже, від чого варто відмовитися, або хоча б зменшити кількість вживання?

  Потрібно дотримуватися дієти і перестати вживати наступні продукти:

  • Вживання алкогольних напоїв. Особливо таких як пиво і червоне вино;
  • Повністю прибрати з раціону вживання енергетиків і газованих напоїв;
  • Не зловживати з горіхами (будь-яких сортів), шоколаду, всіх цитрусових фруктів;
  • Прибрати з раціону копченості: ковбаси, сири, балик і т. д.;
  • Молочні продукти з великою жирністю;
  • Краще не вживати продукти, до складу яких входить тіамін (печінка куряча, сир);
  • Дуже сильно на розвиток мігрені і її загострення впливає куріння.

  Так як дим закупорює судини, то головний біль у завзятих курців виникає досить часто. При цьому напади можуть виникати протягом кількох днів, як вранці, так і ввечері.

  Також необхідно мати правильне триразове харчування з легкими перекусами протягом дня (наприклад, банан, йогурт тощо) для того, щоб не викликати зниження глюкози (цукру) в крові.

  Лікування та лікарські препарати

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Лікування мігрені складається з двох напрямків: купірування нападу та проведення профілактичної терапії.

  Якщо мігрень виникає рідко, то можна спробувати самостійно полегшити її. Вам може допомогти масаж голови і шиї, прийняття теплої і розслаблюючій ванни, миття голови або просто спробувати розслабитися і заснути. Також дуже добре допомагає йога. Якщо біль сильна і не проходить, то без таблеток звичайно ж не обійтися.

  З ліків рекомендується приймати такі препарати:

  • Анальгін;
  • Цитрамон;
  • Аскофен;
  • Ібупрофен;
  • Але-шпа;
  • Парацетамол;
  • Аспірин;
  • І багато інших.

  Зверніть увагу, що таблетки бувають розчинними (шипучі таблетки, які необхідно розчиняти у воді). Їх дія набагато швидше і симптоми мігрені швидше Вас покинути. Але, шипучі таблетки протипоказані людям з проблемами шлунково-кишкового тракту або при наявності виразок шлунка.

  Варто звернути увагу, що дуже добре допомагають препарати, до складу яких входить кофеїн, але до них дуже часто йде звикання. Важливо пам’ятати, що самолікування може бути небезпечним для Вашого організму. Тому дуже важливо, щоб саме лікар виписав Вам медикаменти і дози їх використання. Також лікар проведе сам або ж направить Вас на необхідне комплексне обстеження. Адже потрібно точно розуміти мігрень у Вас або ж якась більш небезпечна хвороба. Але, в будь-якому випадку, виявивши її на ранніх етапах, набагато легше призупинити її розвиток і пройти необхідний курс лікування.

  Як вилікувати мігрень і чи можливо позбутися назавжди від її проявів

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Не дивлячись на те, що наука розвивається досить швидко і стрімко, але, на жаль, методів цілковитого вилікування від мігрені не існує. При цьому можна відзначити, що мігрень і її напади з віком можуть значно знижуватися. Дуже часто після 60 мігрень може просто перестати проявлятися і її наявність проходить просто безслідно. Які причини такого явища вчені поки не дають конкретної відповіді.

  Який лікар мені допоможе

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  В наш час медицина настільки розвинена і лікарів так багато, що можна просто розгубитися до кого ж все таки звернутися.

  В першу чергу краще все ж звернутися до терапевта, розповісти йому симптоми мігрені (або ж просто біль голови), а він вже в свою чергу призначить Вам необхідне обстеження (МРТ, тобто магнітно-резонансна терапія, УЗД судин і т. д.) і можливо відправить Вас на консультацію до невропатолога або навіть травматолога.

  Після повного обстеження Вам призначать курс лікування і можливо навіть припишуть додаткові процедури, а також можуть порадити лягти у лікарню (пройти курс крапельниць).

  І, як висновок можна сказати

  Что такое мигрень и как с ней бороться

  Навіть відомий усьому автор роману “Майстер і Маргарита” Михайло Булгаков, до речі, сам за освітою медик, зовсім не скупиться на визначення і називає мігрень хворобою “жахливою і непереможною” і порівнює її напади з ударом блискавки…

  У будь-якому випадку, хвороба та її причини можуть бути різні і не потрібно займатися самолікуванням. Адже Ви можете тільки нашкодити собі і своєму здоров’ю.

  Як кажуть, “Береженого — Бог береже “! Так що стежте за своїм здоров’ям! Проходьте періодично профілактичні обстеження!

  Незважаючи на те, що мігрень – це невиліковна хвороба, але засоби для управління таким болем вже існують і жити з цим можна, і навіть не складно.

  Уникайте стресів і будьте щасливі!

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *