Судинна головний біль: основні симптоми, причини виникнення

Сосудистая головная боль: основные симптомы, причины возникновения

Медична статистика свідчить, що багато патології значно «помолодшали» — наприклад, вже у малюків 8-10 років виявляються відхилення в діяльності внутрішньочерепних судин: їх локальне розширення або звуження. Причини таких відхилень вельми різноманітні.

Пацієнт раптово відчуває значне погіршення самопочуття: потемніння в очах, виражену слабкість, запаморочення, нудоту, різноманітної інтенсивності і локалізації біль в голові, раптом луснув сосудик в оці.

Симптоми пояснюються фахівцями тим, що відбувається значний спазм внутрішньочерепних судин, що супроводжується недостатнім надходженням поживних елементів і кисню до структур мозку – стан ішемії. Сама патологія іменується вегетосудинною дистонією і більш характерна для осіб молодого віку.

Зміст

 • 1 Причини появи
 • 2 Сприятливі фактори
 • 3 Вроджені патології, що супроводжуються судинної головним болем
 • 4 Набуті патології, що супроводжуються судинної головним болем
 • 5 Тактика дій

Причини появи

Сосудистая головная боль: основные симптомы, причины возникновения

Судинна головний біль може сформуватися не тільки з-за того, що раптово стався спазм внутрішньочерепних судин, наприклад, при мігрені. Можуть бути встановлені причини іншого характеру:

 • вроджені або придбані внутрішні судинні патології, наприклад, мальформації, різні аневризми — якщо посудина лопнув, найтяжчих ускладнень не уникнути;
 • ускладненість адекватного відтоку крові, частіше венозного характеру, наприклад, при наявності атеросклеротичних або тромботичних відкладень – проявляється в ранковий час болем в потилиці, скронях;
 • дисбаланс діяльності артеріол і венул – їх перерозтягнення, формування локальних истончений судинних стінок: внаслідок частих гіпертонічних кризів, вегето-судинних коливань, через мігрені.

Тільки своєчасне проведення низки сучасних діагностичних процедур допомагає виявити адекватну першопричину того, що відбувається в головному мозку, чому з’явився спазм, виникли неприємні симптоми, лопнув внутрішньочерепної посудину. Її усунення і подальше адекватне лікування, будуть сприяти профілактиці важких судинних ускладнень, наприклад, інсультного характеру.

Сприятливі фактори

Сосудистая головная боль: основные симптомы, причины возникновения

Мігрень, як і вегето-судинна дистонія – це прояви розладів одного характеру – спазми внутрішньочерепних судин. Уважно проаналізувавши власні відчуття – біль у скронях, потилиці, очах, виражене запаморочення, нудоту, і передують їх появи події, людей в стан виявити певну закономірність: що призводять негативні чинники і симптоми судинної головного болю.

Сприятливі фактори:

 • негативна спадкова схильність – дистонія частіше виявляється, якщо у найближчих кровних родичів вже був виставлений аналогічний діагноз;
 • неухильно погіршується екологія навколишня – забруднення атмосфери, грунту, води самим неприємним чином позначається на стані людського організму, з’являється розлита слабкість, біль у потилиці, скронях;
 • нескоригований раціон – мігрень може провокуватися зловживанням таких продуктів, як кава, газовані або алкогольні напої, гострі сорти сиру, шоколад;
 • гормональні коливання в окремі проміжки життя в людському організмі відбуваються «бурі» гормонального характеру, наприклад, у пубертатний період, клімактеричний момент життя жінок: спазм судин обумовлений або надмірним викидом гормонів, або їх недоліком, симптоми настільки різноманітні, що виставити адекватний діагноз — гормональна дистонія — під силу лише висококваліфікованому фахівцеві.

Лікування буде полягати в своєчасному виявленні та усуненні вищезазначених негативних факторів – щоб ні одну посудину не луснув: ні в оці, ні всередині мозку.

Вроджені патології, що супроводжуються судинної головним болем

Сосудистая головная боль: основные симптомы, причины возникновения

На сьогоднішній момент фахівцями виділяється кілька десятків патологій, у яких судинна біль в голові буде головним симптомом. Але пріоритет залишається за наступними захворюваннями:

 • Гіпертонія – коливання параметрів тиску. Характерні симптоми: відчуття болю в потилиці давить, розпираючого характеру, «пісок» в очах, позиви на нудоту і блювоту, запаморочення. Причини формування патології криються в спадкової схильності, гормональних коливань, хронічному нервово-психічному перевтомі. Спазми внутрішньочерепних судин можуть привести до такого грізного ускладнення, як інсульт – раптом лопнула судина, відбулося кровоистечение в структури мозку. Тому лікування повинно розпочатися якомога раніше: базується на щоденному прийомі сучасних гіпотензивних препаратів.
 • Окремі люди мучаться не від високих, а від низьких параметрів тиску – гіпотонії. Больові симптоми зумовлені розтягуванням стінок судин голови, надмірною пульсових об’ємом крові. Пацієнти описують біль, як тупого, пульсуючого характеру імпульси, що локалізуються в потилиці, в ділянці лоба, скронь, в очах. При порушенні проникності стінок судин, вони стають крихкими, лопаються.
 • Пульсуюча, розламує біль в одній частині голови, комбинирующаяся з не приносить полегшення блювотою, гиперреакцией на світло і звуки – мігрень. Її симптоми можна спостерігати не лише у жіночої частини населення, але і у чоловічої. Пацієнти описують свої відчуття так – мігрень загострилася, працездатність значно знизилася, в очах миготять блискавки, обриси предметів розмиваються, земля втікає з-під ніг. Знаючи провокуючі фактори, мігрень можна цілком тримати в рамках допустимого – із загостреннями не частіше 1-2 разів на місяць.
 • Лікування зазначених патологій, і мігрені, гіпертонії та гіпотонії передбачає комплексний вплив на всі складові ланки ланцюга больового синдромокомплекса – зміцнення стінки внутрішньочерепного посудини, щоб він не лопнув, та усунення підвищеної його проникності, і поліпшення кровопостачання структур мозку в цілому.

  Набуті патології, що супроводжуються судинної головним болем

  Сосудистая головная боль: основные симптомы, причины возникновения

 • Причини ранкових і нічних больових імпульсів усередині голови — за надлишкового кровонаповнення венозної мережі всередині черепа, що провокує значну перерозтягання локальних ділянок, дрібні судини іноді лопаються. Біль частіше локалізується в потилиці, рідше в очах, тімені. Після вертикалізації тіла, венозний відтік нормалізується – в очах у людини прояснюється, спазми припиняються, самопочуття поліпшується. Подібні симптоми більше характерні для вегетосудинної дистонії, васкуліту, інших патологій супроводжуються слабкістю венул.
 • Відкладення численних атеросклеротичних бляшок призводить до того, що кровотік в локальних районах мозку значно утруднений, з’являються періодичні спазми судин, іноді вони лопаються, больові імпульси носять постійний характер – ниючий, давлячий, з’являється шум у вухах, іноді розпираючий біль в потилиці провокує блювоту, слабшають параметри пам’яті, з’являється безсоння. Лікування спрямована на відновлення адекватного кровопостачання, позбавлення судин від негативних відкладень холестерину. Причини атеросклеротичної патології – нескоригований раціон, гіподинамія, харчова негативна прихильність.
 • Судинний спазм і венозний застій можуть бути спровоковані і дегенеративними видозмінами в структурах шиї. У людини до кінця дня з’являються болі в потилиці, втому в очах, запаморочення, оніміння в кінчиках пальців. Причини такого погіршення самопочуття – недолік надходження поживних речовин з перетисненим судинах шиї. Остеохондроз і вегето-судинна дистонія часто бувають взаємопов’язані.
 • Якщо біль у потилиці повторюється частіше 2-3 разів за останній місяць, стало темніти в очах, лопнув без причини кілька разів судина в оці – затягувати з консультацією фахівця не рекомендується.

  Тактика дій

  Сосудистая головная боль: основные симптомы, причины возникновения

  Спеціаліст для виставлення адекватного діагнозу і для того, щоб лікування було максимально ефективним, повинен провести ряд діагностичних процедур – від різноманітних аналізів крові до МРТ структур мозку.

  Вже після отримання інформації, підбирається оптимальна лікування:

  • мігрень вимагає прийому анальгетиків з підгрупи Парацетамолу і тривалого відпочинку в затемненому, спокійному приміщенні;
  • гіпертонія – підбору адекватної гіпотензивної терапії: лікування здійснюється тільки фахівцем;
  • усунення спазмів при вегетосудинної дистонії буде здійснюватися сучасними спазмолітиками, заспокійливими препаратами, нормалізацією режиму праці та відпочинку;
  • якщо лопнула судина в оці – без консультації офтальмолога та огляду очного дна не обійтися;
  • якщо відбувається погіршення живлення головного мозку внаслідок атеросклеротичних, тромботичних мас – повинні проводитися заходи з відновлення судинної прохідності.

  Чудово зарекомендували себе при частих болях в потилиці, вегето-судинних розладах, запамороченнях, різних парестезиях різні методики фізіопроцедур, голкорефлексотерапія, акупунктура.

  Спазми в голові і розширення внутрішньочерепних судин, наприклад, при мігрені, цілком можуть бути усунені бальнеотерапією – лікування проводиться в санаторно-курортних умовах.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *