У дитини болить голова, підвищена температура і блювота – у чому причини?

У ребёнка болит голова, повышенная температура и рвота – в чём причины?

Всім батькам знайома ситуація, коли дитина стає похмурим, плаксивою, втомленим і сонливим. Він веде себе інакше, ніж зазвичай і абсолютно очевидно, що у нього щось болить.

Якщо помічається зміна в поведінці дитини, втома, плач, головний біль, відмова від їжі, спрага, швидкий пульс або прискорене дихання, у маленьких дітей – іноді пронос і блювання, то доцільно перевірити, не підвищена у нього температура тіла і, тим більше, ні спека.

Про спеки йде мова, коли температура тіла в пахвовій западині перевищує 38°С. Температура між 37-38°С називається підвищеною.

Зміст

  • 1 Що таке – жар? Які його причини і значення?
  • 2 Варто турбуватися чи ні?
  • 3 Як вимірювати температуру?
  • 4 Рекомендовані дії
  • 5 Лікарські препарати і фізичні заходи при високій температурі
  • 6 Коли слід терміново викликати лікаря?

Що таке – жар? Які його причини і значення?

У ребёнка болит голова, повышенная температура и рвота – в чём причины?

Жар і підвищена температура (яку часто супроводжує головний біль і навіть блювання), самі по собі, не є хворобою, але значущою реакцією організму на хвороби та інфекції! Можна навіть сказати, що, якщо тіло здорове, то у нього є здатність реагувати жаром. Висока температура значною мірою інгібує ріст і розмноження вірусів і бактерій. При температурі вище 39,5°С більшість вірусів і бактерій втрачає здатність до розмноження і гине. Крім того, підвищення температури активізує імунну систему, білі кров’яні клітини стають більш активними, мають більшу здатність справлятися з «непроханими гостями», які при інфекції поширюються в організмі. Жар, таким чином, є одним з найбільш важливих інструментів, за допомогою якого тіло зберігає свою цілісність. У дитини є ще один момент у виникненні спека: малі та великі зміни розвитку іноді супроводжуються гарячкою або, принаймні, підвищенням температури. Будь то прорізування зубів або перехід від однієї стадії розвитку до іншої. Багато батьки, вихователі, вчителі і т. д., безперечно, помітили, що дитина після гарячкового захворювання показує раптовий стрибок у розвитку. Можна зробити висновок, що жар є, свого роду, вогнем, який допомагає переступити через один етап розвитку організм і вступити в новий. Навіть деякі подій, здатні «розгарячити» душу маленької дитини, можуть виявитися короткочасним підвищенням температури (поряд з іншими супровідними симптомами, такими, як блювота і головний біль): довгоочікувані канікули, Різдво, День народження і т. д.

І, нарешті, жар має діагностичне значення: він дає чіткий сигнал про те, що в організмі щось болить. При штучному його зниження дитина буде почувати себе краще, хоча й тимчасово, проте, хвороба буде продовжувати розвиток.

Часто дитина скаржиться на біль в животі, у нього болить горло, є м’язовий і головний біль, блювота тому, що жар часто може бути пов’язане з іншими захворюваннями. До 90% гарячкових симптомів викликані вірусними або бактеріальними інфекціями, інші причини включають сонячні опіки, реакції на вакцинацію, рідко – неврологічні та аутоімунні захворювання, порушення ендокринної системи, гематологічні захворювання і т. п.

Найбільш поширеними інфекційними захворюваннями, які супроводжує висока температура (при цьому часто болить голова, присутній біль у горлі та м’язах, може дійти до ситуації, коли дитину вирвало), є застуда та інфекції дихальних шляхів, тонзиліт, отит, грип, кишкові інфекції, захворювання сечовивідних шляхів і більш серйозні: менінгіт і пневмонія.

Варто турбуватися чи ні?

У ребёнка болит голова, повышенная температура и рвота – в чём причины?

Якщо у дитини підвищується температура (до 38 ºС в пахвовій западині), то не варто відразу турбуватися. Таке підвищення є симптомом захисту проти хвороби, і немає необхідності негайно намагатися знизити жар, оскільки при більш високих температурах бактерії або віруси втрачають здатність до розмноження, крім того, покращується перфузія тканин і органів.

Важливо вимірювати температуру, принаймні, 2 рази на день, тому, що в більшості випадків її значення можуть протягом дня змінюватися, і перерости в жар (вище 38 ºС в пахвовій западині), при якому вже доцільний прийом жарознижуючих препаратів і, можливо, інші фізичні заходи.

Як вимірювати температуру?

У ребёнка болит голова, повышенная температура и рвота – в чём причины?

У дітей молодшого віку кращим варіантом є вимірювання в прямій кишці (спеціальний термометр вставляється в анальний отвір, максимум, на 1 см). Температура в тілі становить на півградуса вище, ніж на поверхні шкіри – тобто, в порівнянні з під пахвою. За винятком немовлят до 6-тижневого віку, нормальна температура в прямій кишці без вирахування становить 36,5-37,2 ºС. Якщо дитина достатньо доросла, вимірюйте температуру в пахвовій западині.

Рекомендовані дії

У ребёнка болит голова, повышенная температура и рвота – в чём причины?

При температурі до 38ºС на поверхні тіла дитини слід забезпечити спокій, комфорт, легкий одяг і достаток рідини. При температурі вище 39ºС доцільно прийняти лікарські препарати, такі як Парацетамол або Ібупрофен, які допоможуть і в тому випадку, якщо присутній головний біль або болить горло.

Якщо жар піднімається до 40ºС і зберігається весь день, слід прийняти жарознижувальну і викликати лікаря!

Часто буває так, що при спеці в дитини батьки одразу ж везуть його у відділення невідкладної допомоги без застосування жарознижуючих ліків. Це – ризикована ситуація, особливо, для дітей у віці від 6 місяців до 6 років, у яких при високих температурах можуть виникнути фебрильні судоми, протягом яких дитина може з-за закочування мови задихатися.

При такій ситуації необхідно дитині без свідомості звільнити дихальні шляхи (знеможений мова) і відразу ж звернутися за медичною допомогою!

Подальшими ускладненнями спека є недостатня гідратація організму, яку можуть погіршити блювота або пронос. Тому, слід стежить за тим, щоб дитина пив достатньо рідини.

Лікарські препарати і фізичні заходи при високій температурі

У ребёнка болит голова, повышенная температура и рвота – в чём причины?

Препарати для зниження температури також ефективні в ситуації, коли болить голова і присутній блювота, і подаються відповідно з інструкцією-вкладишем і вагою дитини. Вони доступні без рецепта у формі таблеток, сиропів або супозиторіїв. При введенні важливо не перевищувати максимальну добову дозу і підтримувати необхідний інтервал між окремими дозами. Якщо протягом 3 днів прийом ліків немає істотного ефекту (не поступається головний біль, блювота), необхідно звернутися до лікаря.

При виборі лікарських препаратів остерігайтеся ацетилсаліцилової кислоти, яка міститься у багатьох лікарських засобах, що використовуються для зниження температури; вона не рекомендується дітям до 15 років!

Медикаментозне лікування також можна поєднувати з фізичними методами, які, головним чином, полягають у теплих обгортаннях. Можна обливати дитину у ванні з невеликою кількістю теплої води (до 32ºС) близько 10 хвилин. При цьому поверхня шкіри під час випаровування води остигає.

Обгортання здійснюється з допомогою рушники, змоченою у теплій воді (близько 25ºС), яке обертається навколо тулуба протягом 10-15 хвилин.. Обгортання може бути повторено двічі протягом 2 годин. Тим не менш, якщо при будь-їх цих процедур з’являються «мурашки» або озноб, вона повинна бути негайно припинена!

Нарешті, слід підкреслити, що дитину з жаром не слід залишати без нагляду, його стан і температура повинні бути постійно контрольовані. Малюкові повинно бути забезпечено спокій і достаток рідини, при погіршенні стану або, якщо є сильний головний біль, слід викликати лікаря.

Коли слід терміново викликати лікаря?

У ребёнка болит голова, повышенная температура и рвота – в чём причины?

Всякий раз, коли жар (більш 38ºС в пахвовій западині) зменшення протягом 3 днів або температура вище 39,5 С не знижується протягом 24 годин. Крім того, якщо дитина п’є мало рідини, в результаті чого з’являється зневоднюється, або ж, присутній сильний пронос та блювота.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *