Від чого буває мігрень та її типи

Зміст

 • 1 Жах людства: мігрень
 • 2 Кілька слів про лікування
 • 3 Діагностика і основне лікування
 • 4 Головний біль і мігрень – це хвороби
 • 5 Десять ознак того, що наближається напад
 • 6 Які інші можливі причини головних болів
 • 7 Існує кілька типів мігрені. Який з них – «ваш»?
 • 8 Мігрень без аури
  • 8.1 Діагностичні критерії мігрені без аури
 • 9 Мігрень з аурою
 • 10 Базилярна мігрень
 • 11 Менструальна мігрень
 • 12 Щоденник мигреника – що це таке і навіщо він потрібен?

Жах людства: мігрень

От чего бывает мигрень и её типы

Для сотень мільйонів людей у всьому світі (особливо жінок) слово «мігрень» є, буквально, нічним кошмаром. Незважаючи на те, що вона виникає в результаті впливу багатьох факторів, реальна причина недуги досі невідома. Мігрень знаходить своє відображення у сильної болі голови, нудоти і навіть блювоту.

Точний механізм того, як з’являється мігренозна біль голови, невідомий і, отже, лікування захворювання часто ускладнюється, зосереджуючись, головним чином, на придушення болю голови, в результаті чого часто, парадоксальним чином, доходить до погіршення стану. Ретельні експерименти з дієтою дають результати тільки в половині випадків.

Причина, по якій виникає мігренозна біль голови, полягають у порушенні регуляції стінки посудини. Чергування розширення і звуження артерій викликає роздратування нервів у стінці судини, і біль переноситься в коркові області мозку.

Мігрень у жінок (так само, як у чоловіків і дітей) часто відбувається внаслідок зневоднення організму, нервової напруги, нерегулярного розпорядку дня, нестачі сну або руху, переїдання, але і голодування.

Біль, як правило, локалізується в одній половині голови, буває також прояв пульсуючого болю в скронях. Може супроводжуватися чутливістю до світла і звуків, при відсутності лікування може зберігатися протягом декількох днів. Біль голови погіршується при русі, напад може супроводжуватися блювотою.

Перша фаза в професійних колах відома, як продромальна, ясно вказує на те, що наближається мігрень. Вона, як правило проявляється (як у жінок, так і чоловіків і дітей) дратівливістю, занепокоєнням, іноді – депресією, втомою, сонливістю. Симптоми можуть виникнути до 24 годин перед нападом.

Друга фаза називається аурою. Аура складається з безлічі осередкової неврологічної симптоматики, які передують головного болю. Найчастіше, відбувається візуальна аура, яка проявляється, наприклад, спалахами, затуманеним зором, хвилястим освітленням… Крім того, буває прояв дефектів мовлення, поколювання кінцівок, різних ступенів паралічу кінцівок. Після аури, зазвичай, починається головний біль.

Третя фаза представлена фактичної головним болем. На цьому етапі нападу людина не може терпіти навіть мінімальне навантаження.

Хоча мігрень набагато частіше зачіпає жінок, чоловіки також страждають від недуги. Приблизно 80% пацієнтів з мігренню – жінки. На мігрень скаржаться, приблизно, 1 з 5 жінок, у той час, як серед чоловіків це співвідношення становить 1:16. Т. к. на виникнення захворювання істотно впливають гормональні зміни в організмі, у жінок тригерами є такі явища, як менструальний цикл, використання протизаплідних засобів, вагітність, стан після пологів, менопауза і лікування естрогеном. Кількість чоловіків і жінок, які страждають від мігрені, майже одно в ранньому дитинстві, але в пубертатному періоді кількість жінок, які страждають цією недугою, починає значно збільшуватися і перевищувати число чоловіків, яких зачіпає мігрень.

Кілька слів про лікування

От чего бывает мигрень и её типы

Вилікувати захворювання неможливо, але цілком реально вплинути на інтенсивність нападів за допомогою ліків і здорового способу життя; слід постаратися уникати тригерів недуги, більше відпочивати, важливе значення має регулярний сон, споживання магнію, виключення продуктів, які можуть викликати мігрень, пити достатньо рідини, уникати шуму. У разі настання приступу, людині бажано спокійно полежати в затемненій кімнаті.

Про те, чому і в результаті чого виникає мігрень (у жінок, чоловіків і дітей), відомо дуже мало. Не слід виключати генетичний фактор: якщо недугою страждала матері, існує 50%-ва ймовірність того, що захворювання зустрінеться і у дітей. Часто згадуються й такі тригери, як стрес, втома і перевтома.

Межі між «банальною» і більш серйозною головним болем можуть бути визначені тільки у відповідності з супутніми проблемами. До лікаря слід звернутися в тому випадку, якщо недуга вражає вас до такої міри, що чинить негативний вплив на вашу повсякденну діяльність.

Діагностика і основне лікування

От чего бывает мигрень и её типы

Найважливішим елементом діагностики є ретельний анамнез, який забезпечує близько 90% успіху діагностики і допомагає виключити інші причини головних болів (які визначаються шляхом обстеження мозку, аналізів крові, радіографії шийного відділу хребта), такі, як захворювання щитовидної залози. В даний час не існує певного маркера, який діагностує у людини мігрень.

Якщо головний біль легка, приходить 1-2 рази на місяць, і її можна полегшити легкодоступними знеболюючими препаратами, швидше за все, мова ідеї про головний біль від втоми або ригідності м’язів у шийному відділі хребта. Однак, якщо характер головного болю змінюється помірну і сильну інтенсивність, вона раптова, атипова, супроводжується нудотою, блюванням або навіть неврологічними симптомами, слід обов’язково відвідати невролога. За головним болем може ховатися серйозне неврологічне захворювання.

Мігрень лікується за допомогою препаратів з групи триптанов, у разі збільшення частоти нападів використовуються антиэпилептики і антидепресанти. Лікування головного болю може бути «бігом на довгу дистанцію». Чудодійної таблетки, яка могла б позбавити людину від мігрені, поки що не існує.

Головний біль і мігрень – це хвороби

От чего бывает мигрень и её типы

Головний біль – це не тільки проблема іпохондриків і істеричок. Це – справжня хвороба, описана в Міжнародній класифікації хвороб.

Головний біль, як симптом, може супроводжувати банальні захворювання, але, з іншого боку, також може бути небезпечним для життя станом. Тому, ні одну таку проблему не слід недооцінювати.

Хворобливе відчуття попереджає, що з нашим тілом не все в порядку. Гостра біль, як правило, є сигналом для звернення уваги тілесних симптомів. Сприйняття болю забезпечують сенсорні нервові волокна і їх закінчення.

Мозок сам по собі, таких волокон не має, і, отже, не може хворіти. Сильна біль може виникати в корі мозку. Головний біль, який її знає більшість людей, має свої витоки за межами порожнини черепа. Шкіра, м’язи, зв’язки, слизові оболонки, очі й зуби багато переплітаються з чутливими нервовими волокнами і, отже, можуть бути джерелом хворобливих відчуттів.

Найбільшу групу, близько 75%, становлять т. зв. первинні головні болі. У їх виникненні не бере участь ніяке інше захворювання. Найвідомішою з них, безумовно, є мігрень, але найбільш поширеною – тензионная головний біль (виникає внаслідок надмірного розумового напруження).

Первинні головні болі поряд з діабетом, ожирінням, гіпертонією, серцевими захворюваннями іноді називають «цивілізаційними недугами». Будь-який з різних головних болів страждають близько 93% чоловіків та 99% жінок.

Якщо ви неодноразово зустрічаєтеся з головним болем, зверніться до лікаря. Швидше за все, він заспокоїть вас і скаже, що все в порядку, але, якщо ні, то направить на додаткове обстеження. Кожен недуга цього типу повинен бути належним чином досліджено.

Десять ознак того, що наближається напад

От чего бывает мигрень и её типы

 • Аура.
 • Депресія, дратівливість, збудження.
 • Закладеність носа, сльозотеча.
 • Підвищення апетиту.
 • Часте сечовипускання.
 • Часте позіхання.
 • Оніміння або поколювання.
 • Нудота, блювання.
 • Розлади мови.
 • Запаморочення, подвійне бачення.
 • Які інші можливі причини головних болів

  От чего бывает мигрень и её типы

 • Раптова зміна погоди. Багато людей не здатні досить швидко адаптуватися до мінливих погодних умов. Це проявляється змінами кров’яного тиску, запамороченням, порушенням кровообігу і сну, а також головним болем.
 • Перенапруження очей. Голова може боліти і в тому випадку, якщо ви довго читаєте в умовах низької освітленості або довгий час сидіть біля телевізора або за комп’ютером.
 • Психологічний стрес. Якщо ви протягом тривалого часу перебуваєте в стані стресу, маєте тривожні і депресивні розлади настрою, це також може бути причиною головного болю, яка описується, як тупе тиск у скронях або по всій голові.
 • Застуда та грип. Лицьові болі, особливо, в області чола, часто вказує на запалення пазух.
 • Існує кілька типів мігрені. Який з них – «ваш»?

  Мігрень без аури

  От чего бывает мигрень и её типы

  Мігрень без аури є найбільш частою формою недуги. Вона характеризується повільно наростаючою, як правило, однобічної головним болем, яка, зазвичай, тривають протягом 4-72 годин.

  Вона супроводжується нудотою, чутливість до шуму і світла, бажанням усамітнитися в тихому, затемненому приміщенні.

  Діагностичні критерії мігрені без аури

 • Тривалість нападів 4-72 годин.
 • Одностороння (можлива зміна сторін під час нападу) колючий, пульсуючий біль, від помірної до сильної інтенсивності.
 • Нудота, блювання, чутливість до світла і шуму.
 • Мігрень з аурою

  От чего бывает мигрень и её типы

  При цьому недугу до описаних ознак додаються неврологічні симптоми, які підсумовані під термін «аура».

  Вони можуть включати:

 • Порушення зору: пацієнти найчастіше описують світлові явища. Аура може відбуватися без будь-яких інших симптомів і тривати 15-30 хвилин.
 • Порушення мовлення.
 • Розлад сприйняття, параліч, відбувається, як правило, з ураженої сторони.
 • М’язова слабкість руки або ноги (рідко).
 • Базилярна мігрень

  От чего бывает мигрень и её типы

  Це – Це – мігрень з симптомами аури, викликаними порушеннями мозкового стовбура. Основні симптоми аналогічні ознаками мігрені з аурою.

  Гемиплегическая мігрень

  Вони виникає в дитинстві, і в дорослому житті зникає. Приступ часто передує незначна травма черепа.

  Менструальна мігрень

  От чего бывает мигрень и её типы

  З цим типом знайоме майже 70% жінок; може відбуватися до, під час або після менструації. З цим типом знайоме майже 70% жінок; може відбуватися до, під час або після менструації. Предменструальная мігрень характерна і іншими симптомами ПМС: депресією, втомою, болями в спині, нудотою, хворобливістю молочних залоз.

  Щоденник мигреника – що це таке і навіщо він потрібен?

  От чего бывает мигрень и её типы

  Заведіть щоденник і вносьте в нього кожне явище і події, що передує нападові. Це допоможе лікарю визначити можливі тригери і ризикові моменти.

  Сфокусуйтеся, в основному на наступних моментах:

 • Порушення сну.
 • Гормональні зміни.
 • Стрес.
 • Харчування.
 • Погодні умови.
 • Щоденник використовується для точної реєстрації виникнення кожного з основних факторів ризику у вашому тижневому графіку. При наявності фактора ризику в певний день тижня фарбуйте відповідний прямокутник. Виконайте ту ж процедуру, якщо в якийсь день відчуваєте головний біль. Оцінити інтенсивність больових відчуттів від 1 або 3 хрестиків (+ слабкої інтенсивності, +++ дуже сильна інтенсивності).

  Запишіть у щоденник наявність супутніх симптомів (нудота, блювання, світлобоязнь, чутливість до шуму і т. д.). Якщо ви прийняв будь-який лікарський препарат, обов’язково запишіть у щоденник його назву і ефективність такого лікування.

  Рубрики «Інше» та «Нотатки» можете використовувати для запису власних спостережень і обставин, які, на вашу думку, могли б мати відношення до виникнення головного болю.

  Заповнений щоденник може допомогти у визначенні причини вашого неприємного захворювання. Згідно з внесеними в нього даними, лікар може визначити тип проблеми і потенційні результати її лікування.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *