Від чого паморочиться голова – причини і лікування

От чего может кружится голова – причины и лечение

«Від чого у тебе паморочиться в голові, коли міняєш позу або просто встаєш?» Це питання турбує усе більша кількість сучасних людей. І не даремно. Вертиго може бути сигналом про те, що в організмі щось відбувається. Стан, при якому крутиться голова (нерідко – сильно), зачіпає 20-30% населення планети.

Ситуація, коли присутнє почуття невпевненості, «плавання» при ходьбі, нудота, блювота, головний біль, затуманений зір, дзвін у вухах і т. д. може доставити чимало незручностей. Все це – а іноді і більше – відчувають люди, які страждають вертиго (запаморочення). У старшій віковій групі ці симптоми відносяться до кожного другого людині.

Крім отоларингологічних спеціалізацій вертиго являє собою велику групу проблем і в неврології.

Зміст

 • 1 Це дивний стан, коли сильно паморочиться у голові – чого вона виникає?
 • 2 Фізіологічне вертиго
 • 3 Що і коли може викликати запаморочення невестибулярное
 • 4 Периферійне вестибулярні запаморочення
 • 5 Центральні вестибулярні синдроми
 • 6 Діагностика
 • 7 Лікування запаморочення
 • 8 Ускладнення
 • 9 Основні питання щодо запаморочення

Це дивний стан, коли сильно паморочиться у голові – чого вона виникає?

От чего может кружится голова – причины и лечение

Цей ряд симптомів може супроводжувати цілий ряд захворювань, але також може мати фізіологічну основу. Патологічне вертиго можна розділити на периферичний, вестибулярне, центральне і невестибулярное. Вертиго може проявлятися легким або сильним запамороченням, невпевненістю при русі і супроводжуватися нудотою (іноді блювотою), зблідненням і підвищеною пітливістю.

Фізіологічне вертиго

От чего может кружится голова – причины и лечение

Ця група включає кінетоз і «висотне запаморочення». Захворювання обумовлено неправильною інформацією, яка надходить від різних сенсорних входів. У разі кінетозу мова йде про різної інформації, що приходить від внутрішнього вуха – вестибулярного апарату та зору. З проявами цього розладу людина може зустрітися, коли пересувається у транспорті. Кинетозу, як правило, акомпанує нудота і блювота. Аналогічне невідповідність в отриманні інформації присутня також при висотному запамороченні».

Що і коли може викликати запаморочення невестибулярное

От чего может кружится голова – причины и лечение

 • Кардіологічні причини.
 • Метаболічні причини.
 • Порушення кровотворення.
 • Порушення середовища організму.
 • Порушення функції ендокринних залоз.
 • Органна недостатність.
 • Інфекційні захворювання.
 • Розлади зору.
 • Неврологічні розлади.
 • Опорно-рухові розлади.
 • Використання деяких лікарських препаратів.
 • Абстинентні симптоми.
 • Психічні розлади.
 • Інтоксикація через надмірне споживання кофеїну або алкоголю.
 • Периферійне вестибулярні запаморочення

  От чего может кружится голова – причины и лечение

  При цьому типі вертиго найчастіше виникає питання «чому може сильно крутитися голова, коли встаєш?». Це розлад, походження якого лежить у внутрішньому вусі, де у кістковому лабіринті розташована рівноважна система.

  Коли відбувається розлад цієї системи, може виникнути обертальне запаморочення, яка супроводжує певні рухи і положення голови і тіла. Люди, які страждають цим розладом описують відчуття обертання оточення або, навпаки, обертання тіла в нерухомій стабільної середовищі. Цей тип вертиго часто супроводжується іншими симптомами, такими, як:

 • Нудота.
 • Блювота.
 • Пітливість.
 • Прискорене серцебиття.
 • Найчастіше, такий стан настає в тому випадку, коли відбувається вивільнення отолітів, що подразнюють нервові закінчення чутливих клітин в напівкруглих коридорах лабіринту.

  Центральні вестибулярні синдроми

  От чего может кружится голова – причины и лечение

  Ці розлади нерідко стають причиною актуального питання: «чому може сильно крутитися голова, коли встаєш?». Але, запаморочення при цих синдромах не пов’язані з положенням голови і є досить тривалим. Воно виникає внаслідок ураження стовбура головного мозку і мозочка.

  Це розлад може виникнути внаслідок пошкодження судин, що постачають кров’ю структури мозку. «Винуватцями» можуть бути також демієлінізуючі захворювання і рак, так само, як і травми у вигляді струсу, інсульт і запалення мозку.

  Діагностика

  От чего может кружится голова – причины и лечение

  Виконуються основні лабораторні аналізи крові і сечі, в цілях виключення причин серцевого походження доцільно ЕКГ, контроль кров’яного тиску і пульсу.

  Важливою частиною є неврологічне обстеження черепно-мозкових нервів, функцій мозочка та інші дослідження, резонно проведення ЕЕГ. Доцільно виконати рентгенографію шийного відділу хребта, ЛОР дослідження, УЗД великих шийних судин і т. д.

  Лікування запаморочення

  От чего может кружится голова – причины и лечение

  Не завжди можна лікувати запаморочення, в кращому разі, досить виключити з життя провокуючі фактори.

  У разі, коли присутні гострі напади, що супроводжуються блювотою, може бути призначений прийом протиблювотних препаратів. Іншим можливим терапевтичним методом є введення ліків і медикаментів, що поліпшують оксигенацію і постачання мозку поживними речовинами.

  У деяких випадках вводиться реабілітаційна фізична терапія.

  У багатьох випадках необхідно хірургічне втручання, особливо, коли причини полягають в пухлинних захворюваннях, травми, запалення або закупорки кровоносних судин.

  Ускладнення

  От чего может кружится голова – причины и лечение

  Хоча запаморочення може здатися нешкідливим явищем, воно може бути дуже дратівливим. Людина часто побоюється рецидиву хвороби й обмежує свій рух, цурається будь-яких дій, які звичайні для повсякденного функціонування, що неухильно призводить до подальшого зниження функції рухового апарату. Тому доцільно розглянути питання про психотерапевтичної та психіатричної терапії.

  Основні питання щодо запаморочення

  От чего может кружится голова – причины и лечение

 • Можна вертиго вважати хворобою? Насамперед, слід підкреслити, що запаморочення не є захворюванням, а лише симптомом певного розладу. Тому важливо не недооцінювати це явище. Вертиго може виникнути в результаті розладу будь-якої частини вестибулярного апарату внутрішнього вуха, яка відповідає за підтримання рівноваги. Цей тип недуги відноситься до компетенції отоларингології. Однак запаморочення також може мати неврологічні причини.
 • Що таке вертиго, і який характер його виникнення? Пацієнти описують запаморочення, як ілюзія рух власного тіла або навколишнього оточення, без видимих зовнішніх подразників. У організмі людини знаходиться складна система для підтримки рівноваги і стабільності, заснована на співробітництві зору, вестибулярного апарату внутрішнього вуха, слуху та органів чутливості в м’язах і суглобах. Сигнали від цих периферичних аналізаторів обробляються у центральній системі рівноваги, тобто, в мозку. Відчуття запаморочення виникає, якщо сигнали від периферії неправильно/погано інтерпретуються або (з різних причин) пошкоджені відповідні структури мозку; іноді розлад може виникнути внаслідок комбінації обох причин.
 • Важливо визначення причини запаморочення? Дуже важливо. Насамперед, тому, що, в той час, як вертиго, яке є результатом захворювання внутрішнього вуха, не представляє небезпеки для життя, запаморочення, має неврологічну причину, може бути ознакою судинних порушень, пухлинних або інших захворювань на рівні центральної нервової системи. У відповідності з характеристиками недуги, в ході діагностики може бути чітко визначено периферичний або центральний розлад. При периферичної причини, коли відбувається порушення балансу на рівні внутрішнього вуха або вестибулярного нерва, з’являється запаморочення, що має тенденцію бути раптовим і різким. Вони тривають протягом декількох секунд або хвилин, рідше годин, і посилюється зі зміною положення тіла. Людина відчуває потяг до однієї сторони, напад супроводжується нудотою, блювотою, ністагмом, може розвинутися погіршення слуху, включаючи шум/дзвін у вухах (тиннитус). Запаморочення, викликане розладом на рівні центрів рівноваги в мозку – мозочка, стовбура мозку, таламуса або кори головного мозку – у свою чергу, типово більш тривалої тривалістю, без втрати слуху, інтенсивність нападу менш важка і не залежить від положення голови або тіла.
 • Яка частина мозку відповідає за те, що людина «твердо стоїть на ногах»? Нервові шляхи ведуть імпульс вестибулярного апарату внутрішнього вуха – до речі, одного з найбільш складних пристроїв людського тіла – від стовбура мозку через мозкову структуру до кори головного мозку. Інформація, отримана від внутрішнього вуха обробляється в ядрах стовбура мозку, який знаходиться в т. н. задньої черепної ями (філогенетично самої старої структури мозку, прихованої під півкулями мозку, з обох сторін «обрамлена» мозочком). Там розташовані життєво важливі центри не тільки стосуються підтримання балансу, але і центри дихання, регуляції функції серця, чергування ритму сну і неспання і т. п. А оскільки ці мозкові структури складно взаємопов’язані, запаморочення може бути сигналом пошкодження будь-якої частини мозку – шляхів головного мозку, мозочка, стовбура мозку, кори головного мозку…
 • Чому запаморочення часто супроводжується шумом у вухах? Відчуття запаморочення і шум у вухах є найбільш поширеними ознаками у пацієнтів, особливо в літньому віці. Хоча причини запаморочення можуть бути виявлені більш легко, коли справа доходить до шуму у вухах (тиннитуса), діагностика є більш складною – тут справжня причина розкривається рідше. На жаль, шум та дзвін у вухах є більш стійким е лікуванню, і людині доводиться навчитися жити з ним.
 • Що слід робити при прояві вертиго? Перш за все, його не слід недооцінювати. Необхідно негайно відвідати лікаря, який після огляду спрямує вас до спеціаліста (ЛОРу або невропатолога). Якщо мова йде про запамороченні раптовому з широкою вегетативною симптоматикою – блювота, блідість – людина має бути негайно доставлений до найближчого відділення невідкладної медичної допомоги, т. к. вертиго може бути симптомом серйозного захворювання, такого, як припинення кровопостачання стовбура мозку, закупорка кровоносних судин в головному мозку та ін. Кожен напад запаморочення дає людині, свого роду, сигнал тривоги, що попереджає про якийсь розлад або порушення в організмі.
 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *