Як позбутися головного болю: найефективніші ліки і методи

Зміст

 • 1 Основи лікування головних болів
 • 2 Нефармакологічних метод лікування
 • 3 Фармакологічний метод лікування
 • 4 Лікування хронічного головного болю
  • 4.1 Відповідні комбінації
  • 4.2 Непридатні комбінації
 • 5 Які препарати підходять для лікування під час вагітності і лактації
 • 6 Терапія психічних ускладнень
 • 7 Лікування головного болю, викликаної надмірним прийомом медикаментів
 • 8 Лікування мігрені
  • 8.1 Немедикаментозне:
  • 8.2 Медикаментозне:
 • 9 Екстрена терапія

Основи лікування головних болів

Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

При лікуванні головного болю застосовуються 2 основні стратегії:

 • перша спрямована на полегшення гострого болю (гостре лікування);
 • друга орієнтована на довгострокове лікування з частими головними болями, метою якого є зниження частоти та інтенсивності нападів (профілактичне лікування).

Як в гострому, так і в довгостроковому лікуванні може бути використаний нефармакологічних підхід (без застосування лікарських засобів) та фармакологічний (прийом медпрепаратів). Вибір методу залежить від типу головного болю, її інтенсивності, частоти окремих нападів, їх впливу на якість життя, а також від особистих уподобань людини.

Нефармакологічних метод лікування

Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

Включає в себе заходи, спрямовані на полегшення нападів без застосування ліків від головного болю; може застосовуватися в якості довгострокової стратегії, метою якої є, як зменшення частоти головного болю, так і лікування гострих нападів.

Фармакологічний метод лікування

Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

Для лікування гострих нападів рекомендуються препарати від головного болю, що включають анальгетики (наприклад, Парален, Алгифен, Валетол), НПЗЗ (Ібупрофен, Індометацин…), судинорозширювальні лікарські засоби та ті, які використовуються для лікування мігрені (Триптаны, зокрема, Суматриптан).

Триптаны – це лікарські препарати, спеціально призначені для лікування мігрені середньої і сильної інтенсивності (для визначення ступеня тяжкості служить опитувальник MIDAS).

При довгостроковій профілактичної терапії використовуються конкретні групи препаратів, які використовуються і в інших показаннях, ніж лікування болю (протиепілептичні, антигістамінні препарати, бета-блокатори, антидепресанти, та інші). Кожне цей засіб використовується протягом тривалого часу (принаймні 6 місяців) і призводить до зменшення частоти та інтенсивності головного болю.

Гостре лікування – це терапія окремих нападів головних болів, при якій можуть бути використані знеболюючі (анальгетики, триптаны), судинорозширювальні засоби і нелікарські методи лікування.

Профілактичне лікування – довгострокові, профілактичні заходи, призначені для пацієнтів з частими головними болями і покликані зменшити інтенсивність і частоту нападів, тим самим, покращуючи якість життя. В цьому випадку існує багато можливостей для застосування нелікарських методів, які включають виявлення й усунення факторів, що викликають біль, зміна способу життя, харчування, психотерапевтичні процедури, вітаміни, рослинні лікарські засоби і багато іншого.

Стратегії лікування вибираються в залежності від типу головного болю, частоти, тривалості, інтенсивності нападів, терпимості людини до болю, її впливу на якість життя (обмеження на роботі, в школі і у повсякденному діяльності), віку і побажань пацієнта. Завжди слід починати нефармакологічні процедури тільки тоді, коли медикаментозне лікування не показує бажаних результатів.

З точки зору цілісної медицини, яка розглядає пацієнта комплексно, завжди треба шукати причину головного болю і вирішувати її.

Лікування хронічного головного болю

Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

«Гострі» лікарські препарати відповідають лікування гострих нападів різних типів головного болю. Кількість препаратів повинно бути строго обмежено, щоб уникнути синдрому зловживання ліками. Ризик «rebound» особливо високий при використанні комбінованих анальгетиків короткої дії, протизапальних засобів (Ібупрофен, ацетилсаліцилова кислота), опіатів і Ерготаміну. Таким чином, слід приймати ці препарати обмежена.

Профілактична терапія ініціюється, як можна швидше з поступовим збільшенням доз. Слід, однак, зазначити, що ефект з’явиться після закінчення 3-6 тижнів від початку лікування. При підборі препаратів, перш за все, слід віддати перевагу монотерапії; при неефективності цього методу можна звернутися до комбінації.

Відповідні комбінації

 • Антидепресанти + (бета-блокатори – судинорозширювальні препарати (Метопролол, Бісопролол), блокатори кальцієвих каналів (Флунаризин, Цинаризин), протиепілептичні засоби (Топірамат або Вальпроат).
 • Бета-блокатори (судинорозширювальні препарати) + вальпроат.
 • Протиепілептичні препарати з різними механізмами дії, наприклад, Топірамат + вальпроат.
 • Непридатні комбінації

 • Судинорозширювальні засоби + блокатори кальцієвих каналів.
 • СІЗЗС + Триптаны.
 • Які препарати підходять для лікування під час вагітності і лактації

  Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

  У 2 і 3 триместрі вагітності, як правило, доходить до зменшення частоти нападів мігрені без аури. Однак, в результаті збільшення виробництва естрогену може дійти до збільшення числа випадків мігрені з аурою. Тільки у виняткових випадках слід застосовувати профілактичні заходи. Найкращий засіб у цьому випадку препарат магній. Ефективні таблетки від головного болю, які, відносно безпечно можна застосовувати в цей період – Метопролол. Інші ефективні профілактичні препарати включають такий лікарський засіб, як Вальпроат. Бета-блокатори застосовувати не рекомендується, тому що вони проникають у грудне молоко та можуть викликати брадикардію дитини.

  Терапія психічних ускладнень

  Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

  Хворим з супутніми психічними захворюваннями рекомендується монотерапія антидепресантами. У цьому випадку частіше всього використовується знеболюючий ефект Амітриптиліну. Тим не менш, можна також використовувати інші ліки, наприклад, трициклічні антидепресанти – ТЦА (нортриптиліну або Іміпрамін, Кломіпрамін), судинорозширювальні препарати. У антидепресантів з групи інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (Циталопрам, Эсциталопрам, Сертралін, Пароксетин) та інгібіторів зворотного захоплення норадреналіну і серотоніну (Венлафаксин, Милнаципран) не була продемонстрована значна ефективність у профілактиці мігрені або головного болю напруги, але ці препарати часто використовуються при лікуванні пацієнтів, які страждають від тривоги, депресії і панічного розладу, часто в поєднанні з іншими профілактичними засобами. У деяких важких випадках можна успішно поєднувати СІЗЗС і ТЦА. Інші антидепресанти, наприклад, Міртазапін, можуть бути використані для лікування хронічних головних болів напруги.

  Лікування головного болю, викликаної надмірним прийомом медикаментів

  Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

  Амбулаторне лікування можливе у надзвичайно мотивованих людей, у яких не присутня зловживання барбітуратами або транквілізаторами. Госпіталізація вибирається у разі, якщо амбулаторне лікування не показує результату, у людей з підвищеною депресією, при зловживанні транквілізаторами, кодеїном, барбітуратами і полиморбидных пацієнтів.

  Дана терапія передбачає 2 підходи. Або поступово зменшувати надмірні дози ліків і заміняти їх більш легкими» препаратами пролонгованої дії (наприклад, Мелоксикам, Диклофенак), або припинити надмірний прийом ліків різко, замінивши їх тимчасовим засобом, що впливає на біль, тобто триптанами і стероїдами.

  Пацієнт повинен бути поінформований про необхідність уникати використання гострого лікування легкого болю, а лікар повинен визначити конкретний засіб, дозу та частоту його використання при помірних і сильних нападах. Для вивчення впливу препаратів бажано записувати споживання ліків в календар-щоденник.

  Після припинення надмірного прийому сильного препарату настає, т. зв., «період вимивання», який триває 3-8 днів. В цей час присутні абстинентні симптоми (нудота, блювання, збудження, порушення сну) і, як правило, не в повній мірі діє гостре і профілактичне лікування. Для полегшення цих симптомів можна прийняти невелику дозу нейролептиків.

  Профілактичне лікування може бути розпочато негайно, хоча деякі центри рекомендують вводити його після дезінтоксикації. Однак, результати багатьох досліджень показують, що раннє призначення профілактики, в кінцевому рахунку, призводить до кращих результатів.

  Після успішної детоксикаційної терапії у 30-45% хворих протягом 3-4 років доходить до рецидиву надмірного застосування медикаментів. Рецидив частіше відбувається у людей, які приймають аналгетики та Ерготамін, ніж у випадку триптанов, але з-за більшої доступності останніх з’являється все більше і більше пацієнтів, які споживають ці кошти в надмірному кількості. В останньому дослідженні, присвяченому зловживання гострими ліками, триптаны опинилися на 1 місці.

  Лікування мігрені

  Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

  Немедикаментозне:

 • Спокій.
 • Профілактичне видалення тригерів (зміна дієти, режиму сну, харчових звичок).
 • Медикаментозне:

 • Гостра терапія окремих нападів — неспецифічні (анальгетики та протизапальні) і специфічний (проти мігрені).
 • Профілактичне лікування.
 • Екстрена терапія

  Как избавиться от головной боли: самые эффективные лекарства и методы

  При визначенні того, які препарати слід приймати, в першу чергу, слід визначити інтенсивність болю під час нападу або досвідченим шляхом, або (переважно) з використанням деяких стандартних опитувальників MIDAS.

  Для лікування легких нападів мігрені застосовуються комбіновані загальні анальгетики або НПЗЗ (Ацетамінофен, Ібупрофен, Диклофенак, ацетилсаліцилова кислота, Німесулід, толфенамовая кислота, Метамізол). Комбіновані анальгетики, особливо, що містять кодеїн, небажані із-за можливості залежності та розвитку хронічної щоденної головного болю.

  При терапії від помірної до важкої форми мігрені слід віддати перевагу специфічним антимигренозным препаратів – триптанам (Наратриптан, Фроватриптан, Суматриптан, Золмітриптан або Элетриптан).

  Пацієнтам з нудотою підходять швидкорозчинні таблетки, якщо є блювання – назальний спрей, при важкому приступі – ін’єкційна формі Суматриптану. Аерозолі та ін’єкції обмежуються приписом неврологом.

  Незалежно від частоти мігрені не рекомендується використовувати Триптан більше 10 днів на місяць через небезпеку виникнення медикаментозної головного болю; у такому разі необхідно розглянути питання про запровадження ефективної профілактики.

  Триптаны протипоказані пацієнтам з тяжкою або неконтрольованою артеріальною гіпертензією, ішемічною хворобою серця, ішемічним інсультом в анамнезі, синдром Рейно, при вагітності, в період лактації, при захворюваннях печінки і нирок, а також особам, старше 65 років.

  У осіб з протипоказаннями до Триптану застосовуються НПЗЗ у формі супозиторіїв (Індометацин 100 мг, Диклофенак 50-100 мг) або ін’єкцій (Диклофенак 75 мг, Метамізол 1000 мг). Використання опіатів в терапевтичних цілях при мігрені не рекомендується.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *