Як зрозуміти, що у дитини не просто болить голова, а починається мігрень?

Зміст

 • 1 Мігрень може торкнутися і дитини
 • 2 Мігрень: чого ми не знаємо
 • 3 Не всяка головний біль – це мігрень
 • 4 Як зрозуміти, що у дитини – мігрень?
 • 5 Симптоми мігрені
 • 6 Первинне обстеження
 • 7 Лікування мігрені у дитини
 • 8 Ефекти трав
 • 9 Акупрессура
 • 10 Релаксація

Мігрень може торкнутися і дитини

Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

Мігрень може заподіяти чимало неприємностей, особливо, якщо вразить дитини і, тим більше, немовля, який не може зрозуміти проблему і впоратися з нею.

Якщо неприємне стан у дитини/грудничка супроводжує блювання або запаморочення, разом з панікою приходить найгірший сценарій. Тим не менш, можливо, є «всього лише» мігрень.

Мігрень: чого ми не знаємо

Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

Мігрень – це захворювання, при якому голова болить поряд з вегетативними і іноді навіть моторическими симптомами; є відносно поширеним дитячим захворюванням. Як правило, частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, але в препубертатному періоді захворюваність (близько 2,5%) однакова серед хлопчиків та дівчаток. До 11-річного віку починає бути очевидним перевага дівчаток.

Але не слід плутати мігрень у дитини (і, тим більше, у немовляти з тією, яка відома дорослим. Захворювання у дітей молодшого віку не аналогічно підліткового або дорослому. В той час, як у дорослої людини голова болить, як правило, у певному місці, у дитини біль має досить розмитий характер. Це означає, що вона охоплює одночасно фронтальну і скроневу область області, у дітей старшого віку проявляється навіть гемікранія (голова болить в одній половині, і супроводжується онімінням обличчя і кінцівок).

Іноді біль «ходить» по голові і є більше давить, ніж пульсуючої.

У дитини (особливо, у немовляти) мігрень може супроводжуватися болем у животі, частою нудотою або блювотою. Супроводжують симптоми включають чутливість до яскравого світла, шуму і запахів. У маленьких дітей часто навіть не болить голова. У них напад характерний циклічної блювотою, яка може тривати протягом декількох годин, але після сну зникає. Існують також специфічні форми дитячої мігрені – стан сплутаності, дезорієнтація і втрата рівноваги.

Тим не менше, ці важкі симптоми, крім мігрені, можуть вказувати на низку інших серйозних захворювань, через що не так просто встановити правильний діагноз.

Не всяка головний біль – це мігрень

Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

Головні болі діляться на первинні (які включають мігрень і головний біль напруги) і вторинні, які супроводжують інших захворювань, таких, як синусит, середній отит, але навіть і гіпер – і гіпотонія (низький і високий тиск) або підвищений внутрішньочерепний тиск і т. д.

Тензионная, тобто, первинна головний біль, як правило, є довгостроковою проблемою у дітей, які більш сприйнятливі до стресових факторів (шкільний період, іспити тощо). Це – найбільш часта причина, чому болить голова у дитини. Пусковим фактором є стрес і пов’язані з ним проблеми, які діти не можуть вирішити самотужки. При цьому важливо усунення провокуючих факторів і спроби полегшити домашню атмосферу.

Вторинні головні болі, як правило, хронічні, тривалі, іноді знаходяться в чіткій часовій залежності від якого-небудь захворювання. Мова може йти про болі, що супроводжують очні, зубні, неврологічні захворювання, а також анемію, хворобу Лайма і т. д. Основна проблема, в даному випадку, полягає в усуненні причини, по якій болить голова у дитини, діагностика і лікування основної хвороби.

Як зрозуміти, що у дитини – мігрень?

Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

Мігрень характерна нападоподібний біль. Рідше виникає абдомінальний, кардіальна мігрень або психічний розлад, коли після «вступних» симптомів (черевних, серцевих, психологічних) настає біль. Деякі діти можуть мати напад мігрені без головного болю, але при повністю розвиненою хвороби вона на піку нападу, рано чи пізно, відбувається.

Фактичного нападу часто передують певні сигнали, такі, як підвищена активність або, навпаки, стомлюваність і дратівливість.

Певним передвісником нападу мігрені є т. н. аура, яка зазвичай відбувається за кілька хвилин до фактичної головного болю. Часто приймає форму порушення зору, наприклад, зміни поля зору, візуальних спалахів, але може також статися розлад рухових функцій очей і диплопія.

Симптоми мігрені

Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

 • Напади головного болю.
 • Підвищена чутливість до світла, шуму, запахів (у дітей, як правило, виникає тільки 1 з 3 симптомів).
 • Нудота, блювання.
 • Біль в животі.
 • Аура (порушення поля зору, спалахи, подвійне бачення).
 • Оніміння кінцівок або обличчя.
 • Діарея (не часто).
 • Підвищене потовиділення (не часто).
 • Підвищена потреба до сечовипускання.
 • Сльозотеча.
 • Порушення рівноваги.
 • Увага! Кожен випадок має індивідуальне прогресування захворювання. В той час, як в однієї дитини може мати місце один з цих симптомів, у іншого проявляються всі відразу.

  Первинне обстеження

  Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

  Якщо дитина скаржиться на часті головні болі, або ви самі бачите проблему, важливо відвідати педіатра, а потім спеціаліста – дитячого невролога.

  Насамперед, досліджуються основні параметри крові (загальний аналіз, запальні маркери). Також проходяться ЛОР та офтальмологічне обстеження, оскільки головний біль може бути ознакою розладів очей, і дитина потребує окулярах. Необхідним є неврологічне та КТ або МРТ обстеження.

  Велику допомогу в діагностиці надає записування частоти нападів і обставин, при яких виникає біль (у який час доби, можливі провокуючі фактори – втома, стрес, зміна погоди), який характер має біль, де вона локалізується, як довго триває і, який ефект роблять знеболюючі препарати. У мігрені певну роль відіграє генетика, тому важливо знати, чи відбувалася хвороба у інших членів сім’ї.

  Лікування мігрені у дитини

  Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

  Точна причина мігрені невідома. Хоча це захворювання не загрожує життю і для дитини не небезпечно, він може негативно вплинути на якість життя. Тому хвороба не рекомендується недооцінювати.

  Основним засобом лікування є дотримання правильних принципів харчування (обмеження або виключення з раціону дратівливих і ароматичних продуктів, таких, як шоколад, какао, цитрусові тощо), усунення факторів стресу, забезпечення повноцінного сну та уникнення провокуючих факторів, якщо вони відомі, обмеження на ігри/роботу за комп’ютером і перегляд телебачення.

  Нерідко вже після корекції харчування частота нападів мігрені значно знижується. Медикаментозне лікування залежить від віку пацієнта і частоти нападів. У дітей, порівняно з дорослими, напади трапляються рідше, а їх тривалість – коротше. Після сну, болю, в більшості випадків, зменшуються або зникають. Як правило, рекомендується одноразовий прийом препарату з активним інгредієнтом парацетамол або ібупрофен, у разі необхідності, спазмолітичний засіб.

  При частих нападах рекомендується профілактичне лікування, метою якого є мінімізація головного болю та усунення таких супроводжуючих проблем, як блювота. Регулярне і тривале застосування препаратів використовується тільки в тих випадках, коли напади відбуваються дуже часто (4 або більше разів на місяць) або є нечутливими до звичайних анальгетиків.

  В цілому, однак, експерти радять: спочатку спробуйте помістити дитину в прохолодне, провітрюване темне приміщення, забезпечивши йому достаток спокою і комфорту. Дайте йому знеболювальне і дозвольте відпочити. Якщо біль після сну не вщухне, слід розглянути інший тип лікування. Часто трапляються ситуації, коли з настанням статевої зрілості проблеми вщухають або зникають повністю.

  Ефекти трав

  Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

  Трави відіграють незамінну роль у вирішенні багатьох проблем зі здоров’ям. Головні болі не є винятком. При недугах цього типу рекомендується м’ята, ромашка, імбир.

  М’ята. Вживання м’ятного чаю може полегшити головний біль, допомагає при запаленні пазух носа.

  Ромашка. Якщо дитина не страждає алергією на ромашку, це рослина можна застосовувати для заспокоєння нервової системи, зменшення тиску і болю. Рекомендується, як ромашковий чай, так і ванна.

  Імбир. Застосовується у вигляді чаю.

  Акупресура

  Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

  При мігрені добре себе проявила також акупресурна терапія, яка впливає на певні точки на ногах або руках. На ці точки доречно впливати більш, ніж один раз протягом дня.

  У будь-якому випадку, якщо дитина відчуває біль і щось турбує його, це є сигналом для батьків, щоб приділяти цьому більше уваги. Знаходження батьків поруч з дитиною знімає відчуває стрес.

  Релаксація

  Как понять, что у ребёнка не просто болит голова, а начинается мигрень?

  Дитина повинна знати про важливість відпочинку. А це значить – начерпати нову енергію і силу. Проте, складно просто відправити його в кімнату і оголосити «відпочинок». Вам не доведеться мати справу з криками і жахливими криками малюка, якщо прилягли відпочити з ним разом, і поговоріть спокійно, без емоцій. Дитина не буде мати відчуття, що він покараний. Навчайте своїх дітей вже з малих років певним ритуалам. Згодом ви самі отримаєте з цього користь.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *