Які патології можуть проявлятися болем у потилиці і шиї

Какие патологии могут проявиться болью в затылке и в шее

У 21 столітті ритм життя настільки зросло, що людям просто ніколи приділяти належну увагу стану свого здоров’я, з іншого боку – адекватна фізичне навантаження просто неможлива, все більше професій взаємопов’язане з перебуванням співробітників в одному положенні – за робочим столом, за монітором комп’ютерів, шиї формується значна напруга.

Людина з часом починає відзначати появу дискомфорту, болю в плечовому поясі, в області шиї, повзання мурашок по шкірі в ранкові години, після робочого дня болю в ділянці потилиці. Для виставлення адекватного діагнозу фахівцем будуть рекомендовані діагностичні обстеження.

Зміст

 • 1 Механізм виникнення
 • 2 Причини виникнення
 • 3 Патології, пов’язані з болем в шийному відділі
 • 4 Інші причини
 • 5 Тактика дій

Механізм виникнення

Какие патологии могут проявиться болью в затылке и в шее

На сьогоднішній момент фахівцями класифікується безліч патологій, одним з проявів яких є біль в області потилиці, скутість, обмеженість рухів в шиї, періодичне запаморочення, може з’являтися нудота.

Лікування буде ефективно, якщо виявлена і усунена основна першопричина погіршення самопочуття. Приміром, незручне рух, перебування в незручній позі в період нічного відпочинку, локальне переохолодження можуть спровокувати появу короткочасної болі в області шиї. Якщо ж больові відчуття затягуються, носять постійний характер, у людини часто виникає не властиві йому раніше нудота і запаморочення – затягувати з консультацією фахівця не рекомендується.

Причиною погіршення самопочуття найчастіше визнається остеохондроз – з-за дегенеративних видозмін у хрящової і кісткової тканини виникає патологічне зближення тіл хребців, що провокує здавлювання спинномозкових корінців. Травматизація нервового волокна і буде супроводжуватися болем в області шиї і потилиці.

М’язове перенапруження, що виникає з-за хронічних стресових ситуацій, вимушеного тривалого перебування в одній позі, також стає причиною того, що у людини формується синдром «біль напруги»: дискомфорт в ділянці потилиці, запаморочення, повзання мурашок по кінцівках і голові.

Причини виникнення

Какие патологии могут проявиться болью в затылке и в шее

Пульсуючий біль у шиї може доставити людині велике занепокоєння і значно обмежити його трудову діяльність. Тому при найменшому дискомфорті в цієї ніжної і чутливої області людського організму рекомендується поспішити за консультацією до фахівця – лікування буде більш ефективним, якщо воно своєчасно розпочато.

Позначитися на самопочутті людини можуть такі негативні фактори:

 • наявність індивідуальних негативних звичок, наприклад, зловживання алкогольною та тютюновою продукцією;
 • професійні шкідливості – болі в шиї часто турбують швачок, вчителів, продавців, піаністів, офісних службовців;
 • хронічна травма шиї – приміром, у вантажників, спортсменів;
 • носіння незручною, здавлює судини шиї, одягу;
 • відсутність якісного ложа для нічного відпочинку.

Ретельний збір анамнезу допомагає встановити один або комбінацію з перерахованих вище факторів. Їх своєчасне усунення допомагає попередити важкі ускладнення – остеохондроз, грижі структур шиї. Специфічне лікування може не знадобитися.

Патології, пов’язані з болем в шийному відділі

Какие патологии могут проявиться болью в затылке и в шее

Фахівці виділяють наступні часто виявляються патології, чиїм основним симптомом є біль в області шиї:

 • Дистрофічні процеси в структурах хребта – остеохондроз. Лікування буде рекомендуватися неврологом.
 • Травматизація – навіть незначний забій може мати наслідки – біль, обмеженість рухів у шиї, набряк тканин. Лікування повинно бути рекомендовано тільки спеціалістом – травматологом. Після адекватних діагностичних процедур.
 • Різні новоутворення – після проведення гістологічного та цитологічного дослідження, лікування буде підібрано фахівцем онкологічного профілю.
 • Перенесені людиною інфекції можуть призвести до формування різних ускладнень, що проявляються появою болю в області шиї, наприклад, ревматоїдний артрит.
 • До особливо тяжких патологій відносять менінгіт, заглотковий абсцес, менінгоенцефаліт – для них характерні значні больові відчуття в шиї, підвищення температури понад 38.5 – 39.5 градусів, симптоматика інтоксикації настільки виражена, що пацієнти втрачають свідомість.
 • Патологія потиличного нерва буде проявлятися симптомами: біль у шиї, підсилюється при повороті, рухах очних яблук, при прийомі їжі, рясне сльозотеча, запаморочення, нудота.
 • Схильність до перепадів тиску іменується фахівцями гіпертонією – пацієнт починає відчувати на піку підйому цифр тиску значне погіршення самопочуття: нудота, пульсуючий біль у потилиці, запаморочення, мерехтіння мушок перед очима, може бути дискомфорт в області шиї, практично не приносить полегшення блювання. Лікування спрямоване на усунення неприємних симптомів, препарати повинні підбиратися тільки фахівцем.
 • Диференціальна діагностика патологій, які супроводжуються появою болю в області шиї, нудотою, загальним погіршенням самопочуття проводиться спеціалістом тільки після зіставлення інформації, отриманої від сучасних діагностичних методик дослідження.

  Інші причини

  Какие патологии могут проявиться болью в затылке и в шее

  Крім вищевказаних причин, фахівцями розглядаються інші негативні ситуації і захворювання, що викликають у людини симптоми: тупий біль у шиї, запаморочення, нудота:

 • Миогелез – обумовлений ущільненням і постійним спазмом м’язових волокон в області шиї: поступово формується больові імпульси в потилиці, посилюються при повороті в шиї, може турбувати і запаморочення.
 • Тупий, ниючий, пульсуючий біль в шиї цілком може бути ознакою значного виснаження сил організму, що виникає внаслідок хронічної стресової ситуації в житті людини, фізичного або психоемоційного перевтоми, надмірного захоплення кар’єрним зростанням.
 • Патології неврологічного характеру, наприклад, схильність до депресивних станів, різні фобії, мігрені, аневризми. Кожна з них здатна викликати у пацієнта біль, яка їм описується, як пульсуюча, що охоплює обручем, що локалізується в області шиї, очей, тімені. Супроводжується нудотою, слабкістю, може бути виражене запаморочення – земля буквально втікає з-під ніг: лікування повинно здійснюватися під обов’язковим контролем фахівця.
 • Шийний спондильоз – патологія людей, ведучих малорухливий, сидячий спосіб життя. Полягає в значному розростання бічних відростків структур в області шиї. Виявляється частіше після 45 – 65 років: у пацієнта при повороті голови виникає відчутна біль у потилиці, рухливість в області шиї істотно обмежена. Неприємні відчуття можуть віддаватися в район вух, очей, щелепи, страждає якість сну. Лікування і профілактика рекомендуються неврологом.
 • Як ускладнення шийного остеохондрозу фахівцями розглядається вертебробазилярный синдромокомплекс – формується постійний шум у вухах, з’являється виражене запаморочення, що давить або пульсуючий біль у потилиці, суттєво порушується координація, рідше спостерігається нудота. При різкому повороті або закиданні голови назад, пацієнт може втратити рівновагу.
 • Характеризується інтенсивним болем в області скронь, потилиці, тімені шийна мігрень. До класичної мігрені не має відношення, але люди часто їх плутають. Є схожі ознаки: погіршення зору, слуху, запаморочення. Провести диференціальну діагностику і рекомендувати лікування повинен тільки спеціаліст – самолікування може привести лише до погіршення самопочуття.
 • Тактика дій

  Какие патологии могут проявиться болью в затылке и в шее

  Основні напрямки лікувальної тактики:

  • проведення діагностичних досліджень і встановлення адекватної першопричини неприємних відчуттів;
  • купірування больового синдрому: прийом сучасних спазмолітиків, анальгетиків;
  • при виявленні патологій з боку шийних структур – протизапальна терапія, прийом міорелаксантів, хондропротекторів, різні фізіопроцедури;
  • при встановленні першопричиною відхилення в діяльності внутрішньочерепних судин – у лікуванні будуть превалювати препарати, які поліпшують кровопостачання структур мозку;
  • показанням для хірургічного втручання будуть виявлені новоутворення.

  У кожному випадку ліки і лікувальні заходи підбираються фахівцем строго індивідуально.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *