Які захворювання взаємопов’язані з головним болем

Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

Час від часу дискомфорт в різних районах голови – біль, може турбувати кожної людини, наприклад, в результаті недосипання або важкої стресовій ситуації. Багато хто не вважають головні болі чимось серйозним, з-за чого слід звертатися за медичною допомогою, намагаючись заглушити їх анальгетиками.

Фахівці наголошують – кістки черепа і нервова тканина самі по собі не здатні сприймати больові імпульси. Щоб виникли симптоми головного болю, необхідно значне подразнення рецепторів, розташованих в судинних та м’язових структурах. При первинному зверненні за консультацією невролог буде намагатися виключити саме неврологічні захворювання, що провокують погіршення самопочуття.

Зміст

 • 1 Основні причини головного болю
 • 2 Органічні ураження мозку
 • 3 Патології ЛОР органів і головний біль
 • 4 Травматизація голови і шиї, як причини болю
 • 5 Судинні патології і головний біль
 • 6 Інші причини головного болю
 • 7 Характеристики головного болю і захворювання

Основні причини головного болю

Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

На сьогоднішній момент фахівці дотримуються наступної класифікації причин, що провокують дискомфорт в голові:

 • Голова болить і паморочиться у людей, чий графік праці і відпочинку не скоректований – надмірні фізичні перевантаження призводять до виснаження енергетичних запасів, що живлять внутрішньочерепні структури.
 • Наявність вроджених або набутих захворювань судинної природи, наприклад, мігрень, мальформації, різні аневризми, патологічне звуження артерії нирки.
 • Часто паморочиться голова, виникають больові імпульси і нудота чинності розлади теплорегуляції в людському організмі, наприклад, при тепловому ударі, хімічної інтоксикації.
 • Головний біль супроводжується і проникнення в організм вірусних та бактеріальних агентів, в комбінації з гіпертермією, слабкістю, зниженням апетиту, міалгія, відчуттям, що все крутиться – обумовлюючи виникнення таких захворювань, як енцефаліт, гайморити, синусити, бронхіти, пневмонії, ураження нирок – пієлонефрити, гломерулонефрити.
 • Біль в районі голови може бути першою ознакою, що супроводжує багато неврологічні захворювання – наприклад, новоутворення мозку, різні неврити внутрішньочерепних нервів, голова не тільки болить, але і паморочиться при енцефалопатіях різного генезу.
 • При якому захворюванні виникла головний біль – фахівець встановить тільки після проведення відповідних діагностичних процедур.

  Органічні ураження мозку

  Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

  Різні неврологічні захворювання супроводжують симптоми головного болю, але лише 5-7 % з них взаємопов’язані з органічними ураженнями мозку.

  Виявити основну причину захворювання і усунути її – основна задача висококваліфікованого невролога. З прагматичної точки зору, спеціаліст спочатку виключає основні форми цефалгий, такі, як мігрень, головні болі напруги, і цервикогенной природи болю в голові.

  Одночасно з цим невролог проводить активний пошук неврологічних клінічних підтверджень попередньо виставленого діагнозу – симптоми і ознаки органічного ураження мозку. З цією метою ретельно збирається анамнез життя пацієнта, анамнез самого захворювання: наявність негативних індивідуальних звичок, інтенсивність і тривалість дискомфорту, його локалізація, наявність супутніх інших проявів.

  Проведення діагностичного обстеження, наприклад, УЗД для виключення ураження нирок, ЕЕГ, ЕКГ, різні аналізи крові – сприятимуть адекватної диференціальної діагностики:

  • внутрішньочерепна гіпертензія – характеризується високими параметрами тиску ліквору, прийнятна неврологічна симптоматика, відсутність об’ємних новоутворень за МРТ мозку;
  • обструкція вільної циркуляції ліквору у внутрішньочерепних структурах зустрічається при таких захворюваннях, як гідроцефалія, ликворная фістула, постпункційні болю – діагностику і лікування повинен здійснювати тільки невролог, при відсутності адекватної медичної допомоги наслідки будуть дуже серйозними;
  • своєчасне виявлення та проведення лікувальних процедур вкрай важливі і при таких захворюваннях, як менінгіти, енцефаліти, злоякісні утворення, саркоїдоз.

  В разі появи сумнівів в адекватності діагнозу захворювання, невролог порекомендує проведення консультацій у інших фахівців, наприклад, інфекціоніста, окуліста, онколога.

  Патології ЛОР органів і головний біль

  Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

  Гострі запальні процеси, формуються в придаткових раковинах носа і чола часто взаємопов’язані з давлять, пекучими болями у голові. У ряді випадку звернутися за консультацією до фахівця пацієнта змушує саме біль в голові, а не поразку ЛОР органів, що протікає практично безсимптомно.

  По локалізації запального вогнища фахівці розрізнять захворювання: синусити, гайморити, фронтити, етмоїдити, сфеноидиты. За характером процесу: катаральний або гнійний або некротичний.

  Голова в цьому випадку паморочиться рідко, наприклад, при комбінуванні ЛОР патології з судинним дисбалансом. Хронічний варіант синуситу рідко провокує інтенсивні больові імпульси в голові. Серед інших причин болю фахівці вказують на можливу наявність дефектів носової перегородки, патологічне розростання слизової носа, полипозы.

  Травматизація голови і шиї, як причини болю

  Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

  Головний біль найчастіше пов’язана з перенесеною людиною травмою району голови або шиї:

  • струс;
  • хлистова травма шиї;
  • різної інтенсивності забиття головного мозку.

  Негативні симптоми можуть давати себе навіть у віддалений проміжок часу — 4-6 місяців після самої травми. Потерпілий може описувати власні відчуття, як: все крутиться перед очима, є виражена нудота, позиви на блювоту, мушки і чорні крапки перед очима, нечіткість і розмитість навколишніх предметів. Свідомість пригнічується рідко.

  Спеціалістом під час первинної консультації ретельно збирається анамнез — для встановлення факту перенесеного ДТП або іншої травми черепа.

  Судинні патології і головний біль

  Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

  Природою головний мозок людини створено, як тонкоорганизованный механізм, в якому найменше відхилення в діяльності одного елемента негативним чином позначається на інших структурах.

  На харчування мозкової тканини і органів витрачатися до 75-80 % всіх вступників поживних речовин і кисню. У разі наявності дисбалансу в судинних внутрішньочерепних структурах, вродженою чи набутою природи, наприклад, мігрень, мальформація, атеросклероз — приплив кисню і поживних елементів буде утруднений. Саме гостро сформувалася або хронічна гіпоксія буде проявлятися локальної або розлитої головним болем.

  Протягом століть багато представників людства мучаться від вельми неприємних проявів такої патології, як мігрень. Пульсуюча, розламує, однобічний біль у голові — характерні ознаки судинного захворювання: мігрень. На піку мигренозной атаки є й інші негативні симптоми: інтенсивна нудота, блювота не приносить полегшення, голова паморочиться, є зорові, слухові, нюхові галюцинації.

  Захворювання сонної артерії і судин нирок також може давати про себе знати головним болем — при їх значному звуженні, провокативній гіпоксію. Запальне ураження внутрішньочерепних судин — артеріїти — найчастіше проявляються інтенсивної, розлитої, виснажливої пацієнта з болем у голові.

  З кожним роком зростає кількість виявлених випадків гіпертонії — навіть в підлітковому та дитячій практиці. Коливання параметрів тиску і буде супроводжуватися симптомами, що все крутиться, болить потилиця і скроневий район голови, спостерігається нудота і блювота на піку гіпертонічного кризу. На відміну від такої патології як мігрень, гіпертонія протікає більш згладжено, в окремих випадках навіть приховано, безсимптомно. Причинами її появи іменуються: негативна спадкова схильність, нескоригований раціон, хронічні стресові ситуації, захворювання нирок.

  Саме нирки несуть основне навантаження по фильтрафии і виведенню негативних продуктів метаболізму. При ураженні нирок запальними або атеросклеротичними захворюваннями, може сформуватися вторинна, асоційована гіпертонія.

  Інші причини головного болю

  Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

  Якщо після проведених діагностичних досліджень, невролог виключив в якості причини болю в голові захворювання нирок, мігрень, гіпертонія, злоякісне новоутворення, перенесений інсульт, необхідно розширити перелік патологій, які супроводжуються головним болем:

  • системний прийом окремих підгруп медикаментів також може провокувати якщо не мігрень, то сильний напад больових відчуттів в різних районах голови, нирки настільки перевантажені ліками, що не здатні повністю їх виводити з організму – абузосный варіант внутрішньочерепної болю;
  • природою в людському організмі створено певний гемостаз, при порушенні якого в головному мозку з’являється сигнал болю, наприклад, при захворюванні нирок, щитовидної залозі, у серцевому м’язі;
  • організм кожної людини більше, ніж на 75 % складається з різних рідких субстанцій, тому навіть найменший зневоднення, сигналізує в ньому імпульсами болі в голові – наприклад, при занадто інтенсивному метаболізмі в районі нирки, при відсутності належних параметрів натрію, при трудової діяльності в занадто жаркому приміщенні;
  • нирки можуть не справлятися зі своїм основним функціональним обов’язком – виводити надлишки рідини і формується така патологія нирок, як недостатність призводить до набряклості в різних тканинах і системах, розлад обмінних процесів, головний мозок отримує про це інформацію, в тому числі у вигляді больових імпульсів;
  • дегенеративне ураження елементів хребтового стовпа в районі шиї або нирок, сприятиме передавливанию судин, що несуть поживні елементи і кисень до структур мозку – гіпоксія буде давати про себе знати саме болем, відчуттям, що все крутиться.

  Яких саме захворювань або негативних станів у людському організмі, а також пов’язані з ними наслідки, необхідно побоюватися і уникати, щоб не провокувати головний біль можна дізнатися вчасно консультації з фахівцем, наприклад, при профілактичному медичному огляді.

  Характеристики головного болю і захворювання

  Какие заболевания взаимосвязаны с головной болью

 • Ниючий двостороння головний біль, атакуюча людини в ранкові години, на тлі того, що все крутиться, частіше взаємопов’язана зі зниженими параметрами тиску – гіпотонією, нирки в її формуванні також відіграють роль. Для поліпшення самопочуття достатньо прийняти контрастний душ або випити міцний солодкий чай.
 • Значний підйом артеріального тиску, спровокований запалення нирки, психоемоційної навантаженням, перевтомою буде супроводжуватися атакою болі в голові, що нагадує мігрень, але з локалізацією в районі потилиці, нудотою, появою плям перед очима, відчуттям, що все крутиться.
 • Психогенна головний біль – справжня «епідемія» людей 21 століття. Щоденні потоки інформації, надто швидкий темп життя, постійні стресові ситуації, захворювання нирок, серця, нервів призводять до появи у людини депресивних і тривожних станів, що супроводжуються практично щоденними, виснажливими людини, болями в різних районах голови: ниючих, що стискають, давили, ніколи не нагадують мігрень.
 • Кластерна біль раптово формується в районі очниці або чола протягом 1.5 – 2 тижнів, і тривати 10-15 хвилин. Саме за цими ознаками її відрізняються від іншої судинної патології, такої як мігрень. Купірувати її простими анальгетиками не вдається. Потрібна спеціалізована допомога – високопрофесійний невролог допоможе впоратися з болем.
 • Наведений вище перелік захворювань, пов’язаних з постійною або приступообразно головним болем далеко не повний. Тому фахівці наголошують – самодіагностика і самолікування можуть мати досить негативні наслідки – аж до летального результату. Довірити своє здоров’я і з’ясувати першопричину погіршення самопочуття краще фахівцям.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *