Якщо нудить після їжі і паморочиться голова – це привід звернутися до лікаря

Если тошнит после еды и кружится голова – это повод обратится к врачу

Поєднання цих двох симптомів виникає досить часто у людей різних вікових категорій і обох статей, безпосередньо після їжі, під час їжі, або через деякий час після їжі. Виникає нудота і паморочиться голова при нераціональному харчуванні, занадто інтенсивному режимі роботи (мало часу на повноцінний сон), неправильному режимі тренувань (тренування безпосередньо перед прийомом їжі або рясна їжа перед значними фізичними навантаженнями), вагітності, у осіб, страждаючих гіпертонічною хворобою, атеросклерозом судин головного мозку.

Може виникати після перенесеної черепно-мозкової травми, при пухлинах головного мозку та інших локалізацій, при анемії та гіпотонії, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (ШКТ) і т. д. Розглянемо цю симптоматику більш детально.

Зміст

 • 1 Нераціональне харчування
 • 2 Вагітність
  • 2.1 Чому при вагітності це відбувається?
 • 3 Захворювання органів шлунково-кишкового тракту (ШКТ)
 • 4 Захворювання нервової і серцево — судинної системи

Нераціональне харчування

Если тошнит после еды и кружится голова – это повод обратится к врачу

Зловживання жирною, смаженою, гострою їжею, вживання великої кількості їжі після тривалого голодування може стати причиною появи вищевказаного симптомокомплексу. Чому так відбувається? Пов’язано це з різко зростаючою навантаженням на ШКТ (посилюється робота печінки, підшлункової залози, секреторного апарату шлунка і кишечника). Вживання в їжу продуктів, що містять трансжири, штучні барвники та консерванти призводить до такого ж результату.

З появою моди на «хворобливу худорлявість» кількість дієт зростає в геометричній прогресії. Не всі вони, на жаль, розроблені дієтологами і безпечні для організму. Якщо тривалий час обмежувати себе в повноцінному харчуванні можливий розвиток залізодефіцитної анемії та зниження рівня цукру в крові, у тяжких випадках – зниження артеріального тиску. На цьому тлі прийом їжі веде за собою приплив крові до органів ШКТ, короткочасного зниження артеріального тиску. Пацієнти починають помічати, що у них голова болить і паморочиться голова, їх нудить.

Вживання в їжу широко рекламованих сухих сніданків і сумішей пластівців спровокувати цей стан через деякий час після їжі. Чому це можливо? Справа в тому, що такі суміші багаті на легкозасвоювані вуглеводи. Прийом їжі тягне за собою різке зростання рівня цукру крові людини, але такий стан триває недовго. Через короткий проміжок часу рівень цукру також стрімко падає і людина пред’являє вже знайомі нам скарги. Якщо паморочиться голова з цієї причини – ситуацію можна легко виправити. Такий стан легко піддається корекції. Необхідно тільки змінити харчові пристрасті (зменшити в раціоні кількість вуглеводів, збалансувати їх білками, жирами).

Вагітність

Чому при вагітності це відбувається?

Если тошнит после еды и кружится голова – это повод обратится к врачу

При вагітності організм жінки відчуває подвійне навантаження. Дуже часто вагітні жінки страждають залізодефіцитною анемією, гіпотонією, у них болить голова. При появі токсикозу вживання навіть невеликої кількості їжі (навіть запах їжі або думка про неї) може провокувати різке погіршення стану. При вагітності ці симптоми виникають особливо часто в ранковий час доби, що супроводжуються блювотою. Цей стан може пройти самостійно, проте ризикувати небезпечно. Найкраще в такій ситуації негайно звернутися за медичною допомогою, щоб уникнути розвитку серйозних ускладнень для матері і дитини.

Захворювання органів шлунково-кишкового тракту (ШКТ)

Если тошнит после еды и кружится голова – это повод обратится к врачу

Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, захворювання печінки та підшлункової залози, злоякісні новоутворення органів ШКТ можуть провокувати виникнення вищезазначених симптомів. Яскраво вони проявляються при гострому панкреатиті. Це захворювання виникає при погрішності в дієті. В результаті запалення залози в судинне русло потрапляє значна кількість ферментів, що тягне за собою падіння артеріального тиску. Хворі скаржаться, що у них сильно паморочиться голова, з’являється задишка, їх нудить

Після оперативного лікування ускладнень виразкової хвороби шлунка можливий розвиток демпінг-синдрому з виникненням описуваних нами симптомів. Чому це можливо? Суть процесу полягає в наступному:

 • частина шлунка видаляється;
 • при недотриманні дієти і вживання великої кількості їжі збільшується навантаження на частину шлунка;
 • в кишечник під великим тиском надходить харчова кашка, недостатньо змішана з харчовими ферментами в шлунку;
 • рідка складова крові спрямовується в просвіт кишки;
 • зменшується об’єм циркулюючої крові.

В результаті цього хворий починає відчувати різку слабкість, запаморочення, покривається липким потом, з’являється нудота та біль у животі. Такий стан може виникати одразу після їди (через 15-20 хв), іноді під час їжі. Може виникнути через деякий час (через 1,5-2 години). Ігнорувати такий стан небезпечно для життя. В цьому випадку необхідна термінова консультація лікаря.

Захворювання нервової і серцево — судинної системи

Если тошнит после еды и кружится голова – это повод обратится к врачу

Розвитку вищевказаного симптомокомплексу сприяє наявність атеросклерозу судин головного мозку в осіб похилого віку. Особливо яскраво це проявляється у хворих тривало страждаючих гіпертонічною хворобою, на тлі перенесених гострих порушень мозкового кровообігу. Після прийому їжі у таких пацієнтів виникає приплив крові до шлунку (органу, який в даний момент часу працює найбільш активно). Відповідно, кровопостачання головного мозку погіршується, він починає недоотримувати кисень і поживні речовини. У такого пацієнта болить голова, з’являється загальна слабкість. Стан поліпшується в горизонтальному положенні. Виникає питання: «Чому?» Все дуже просто. У горизонтальному положенні кровопостачання головного мозку поліпшується. Це стан ще називають «панської хворобою».

Особливу небезпеку для здоров’я і життя людини є ішемічна хвороба серця (ІХС). Описувані нами скарги в поєднанні з задишкою і болем в області серця можуть бути проявом стенокардії. При цій патології, коли організм кидає всі сили на процес травлення, відразу після їжі, зростає навантаження на серце і виникає синдром «обкрадання» серця (кров спрямовується до шлунку). Необхідно також мати на увазі, що при стенокардії серце не завжди болить (особливо така ситуація характерна для хворих на цукровий діабет у яких одна хвороба ускладнює перебіг інший). Ця ситуація ще небезпечніше, оскільки хвороба серця прогресує в замаскованому вигляді. Встановити точний діагноз допоможе ретельне обстеження хворого з проведенням електрокардіографії та визначенням кардиомаркеров.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *