Захворювання мігрень, її симптоми і лікування

Захворювання мігрень, її симптоми і лікування
Захворювання мігрень, її симптоми і лікування

Всі ми люди, і всі ми хоч іноді хворіємо. Це абсолютно природно, хоча зовсім не приємно. І дуже часто різні захворювання супроводжуються головним болем. Цей біль буває різним як за своєю природою і характером, так і за силою. Існує багато різних класифікацій головного болю, але поняття мігрені залишається одним з найбільш «популярних». Чому так багато людей говорять про мігрень, що це таке, які симптоми і причини подібних захворювань? Саме про це і піде мова.

Що називають мігренню?

За визначенням це неврологічне захворювання. Взагалі, сама назва походить з давніх мов і має прямий переклад як «половина голови». З цього можна зрозуміти, що мігренню найчастіше називають біль в одній половині голови, хоча в деяких випадках це стосується і ситуацій, коли біль яскраво відчувається і в обох частинах.

Характер болю під час мігрені відрізняється болісними нападами, які проявляються як епізодично, так і регулярно. Хворому з мігренню доводиться терпіти дуже сильний і неприємний пульсуючий біль в різних зонах голови. Досить часто люди вважають, що це провокується травмами, пухлинами і подібними причинами, але насправді це зовсім не так. Симптоми мігрені пов’язані зі станом судин голови, але не залежать від різких змін артеріального тиску. Мігрень проявляється не тільки як інтенсивна біль, в комплекті з цим часто проявляється нудота (іноді з блюванням), сонливість, погана реакція на світло або голосні звуки.

Чому з’являється мігрень?

Чому з'являється мігрень?
Чому з’являється мігрень?

Лікування мігрені було б неможливим, якби лікарі не знали, звідки вона береться. Тому багаторічні дослідження нарешті допомогли знайти головну причину появи мігрені у самих різних людей. І так, це захворювання виникає в головному мозку за рахунок порушень тих структур, які відповідають за біль та інші відчуття.

Дуже часто це захворювання передається спадково, а значить батько ймовірно може передати схильність до мігрені своїм дітям. Для дослідження і вивчення таких фактів проводилася робота з близнюками, де дуже явно можна було побачити залежність появи мігрені від генетичних факторів. Симптоми мігрені фактично завжди проявляються у тих людей, близькі родичі яких страждають цим захворюванням. Нерозуміння такого простого факту часто привід до того, що лікування підбирається зовсім неправильно, а тому майже не діє.

Існує також декілька теорій походження мігрені. Першою назвемо погане кровопостачання мозку, що найчастіше провокується звуженням просвіту альвеол. Тобто, брак крові в головному мозку змушує вас відчувати імпульсивний і дуже неприємний біль. Далі слід згадати ситуацію з нерівномірним розширенням судин мозку, що також провокує напади мігрені. Наступний варіант появи таких проблем – це непорядок у роботі центрального відділу нервової системи. До причин мігрені відносять також проблеми з обміном серотоніну.

Часто мігрень у схильних до цього людей з’являється після деяких дій. До них відносять заняття спортом і просто фізичні навантаження, емоційне або нервове напруження, недолік сну або ж його перебір. Також мігрень часто проявляється якщо людина перебуває в стані зневоднення, довгий час проводить в задушливих приміщеннях, а особливо якщо там курять. Ще цьому сприяє вживання горіхів, шоколаду, риби, сиру, різних цитрусових, а також пива, шампанського або червоного вина. Класичний варіант виникнення нападу – зміна погодних умов та клімату. Ну і на кінець вживання гормональних контрацептивів або у жінок під час ПМС. Цілком нормально спостерігати симптоми мігрені у схильних до цього людей в таких ситуаціях.

Різновиди мігрені

Нехай і існує класифікація мігрені, але у кожної людини напади мають свої відмітні ознаки. Хоча й існує ряд окремих і конкретних ознак кожного типу такого захворювання. Тут ми розглянемо поняття «аури» мігрені. Головна відмінність мігрені від звичайного головного болю – це існування ознак захворювання ще і в інших частинах тіла, крім голови. Саме ці ознаки, або навіть краще сказати «провісники» мігрені називаються аурою.

У сучасній медицині найчастіше мова йде про два типи подібного захворювання: з аурою і без неї. Перший варіант – це простий напад, який не супроводжується якимись особливими болями в інших частинах тіла. Ну а другий – це поєднання сильно головного болю з іншими неврологічними розладами. Тут існує багато варіантів комбінацій порушень самопочуття хворого. Тобто може бути гострий біль в одній половині голови разом з порушенням координації, або пульсуючий біль у мозку разом з проблемами зору і слуху, або ще інші варіанти.

Ще часто визначають поняття «панічна мігрень», яка з’являється з очевидних причин. Такий напад може бути дуже небезпечним, адже провокує у людей різні психічні розлади, що іноді може призвести навіть до суїциду. Якщо ви помітили подібні симптоми, значить варто уважніше придивитися до ситуації, самого захворювання і, звичайно ж, хворої людини.

Як розпізнати мігрень?

Хоча у кожної людини мігрень може проявлятися своєрідно, але існують деякі ознаки, по яких можна швидко і чітко визначити, що у вас почався напад. Взагалі-то, якщо людина хоч раз перенесла такий напад, вона вже ніколи не сплутає мігрень з чимось іншим.

Основні симптоми, за якими можна діагностувати мігрень:

Симптоми мігрені
Симптоми мігрені
  • Частіше односторонній біль в голові, який рідко, але все ж може поширюватися на обидві півкулі.
  • Як правило охоплює лобові і скроневі зони, може зачіпати навіть верхню щелепу, очі і шию.
  • Пульсуючий характер посилюється у разі появу таких зовнішніх подразників, як яскраве світло, голосні звуки або дуже сильні запахи.
  • Супутня нудота, тяжкість і навіть спазми в зоні шлунка, іноді доходить до блювоти.
  • Часто супроводжується сильними запамороченнями і навіть дезорієнтацією в просторі.
  • Загальний емоційний стан можна описати як роздратований і пригнічений.

Часто «досвідчені» хворі можуть визначити наступний напад з допомогою аури мігрені, про яку ми вже говорили. Помічаючи подібні провісники нападу, люди, як правило, вже знають, що пора чекати жахливий головний біль. Але саме ці симптоми дозволяють запобігти нападу, якщо вчасно їх помітити і прийняти необхідні заходи. У кожного симптоми можуть бути різними, тому складно назвати конкретну загальну ауру, яка віщувала б такий головний біль. З подібною ситуацією кожному приходиться розбиратися самостійно і звикати до того, як саме ваш організм попереджає вас про насування «шторму».

Як лікувати мігрень?

Як лікувати мігрень?
Як лікувати мігрень?

Що стосується лікування мігрені, то тут можна звернутися як до медикаментозного лікування, так і до більш простого, яке не вимагає такого серйозного втручання. І так, як же не страждати від нападів, але і не використовувати таблетки? У разі незначної болі в голові лікувати хворого можна за допомогою масажу голови або шиї, звичайного сну, мімічної зарядки або навіть простого контрастного душу. Якщо ж біль стає сильнішим, значить спробуйте йогу або акупунктуру. Ну а якщо мігрень вже починає вирувати, значить доведеться переходити до медикаментозного лікування.

У ситуації, коли справи досить погані і потрібні таблетки, починають застосовувати так звані засоби для лікування мігрені. Таке лікування припускає використання безрецептурних анальгетиків. До складу цих препаратів входять ібупрофен, аспірин або парацетамол. Останній з них найбільш слабкий, але незважаючи на це, такі таблетки при правильному дозуванні і своєчасному застосуванні відмінно справляються з захворюванням і його симптомами. Також важливо пам’ятати, що в різних формах дані препарати діють з різною силою і швидкістю. Тобто, якщо ви хочете максимально швидко і ефективно зняти жахливий головний біль і ауру мігрені, краще всього випити розчинний варіант ліків.

У разі сильної нудоти або навіть блювання корисно буде використовувати відповідне лікування – протиблювотні таблетки. Їх комбінація з ліками від мігрені тільки покращує ефект, адже з ними покращується всмоктування ліків.

Взагалі, в будь-якій аптеці кваліфікований фармацевт може запропонувати вам на вибір цілий ряд препаратів проти мігрені. Абсолютно зрозуміло, що вони мають різних виробників, різні дозування і різні ціни. Швидше за все якийсь з них допоможе вам позбутися такої хвороби. Але якщо трапилося так, що ефект від них взагалі не спостерігається або дуже слабкий, значить треба збільшувати дозування або використовувати більш радикальні заходи. Тут вже не можна обходитися без професійних лікарських консультацій. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, адже проблеми з головним мозком повинні спостерігатися фахівцями для того, щоб не перерости в непоправиму ситуацію.

Для лікування мігрені найчастіше використовують такі препарати, як беллоід, белласпон, вазобрал/редергін, сандомігран, дезерил, атенолол, анаприлін, азафен/меліпрамін або амітриптилін. Будь-який з цих препаратів призначають у разі, коли напади повторюються частіше, ніж два рази на квартал. Знову ж таки, не треба лікувати себе самостійно, адже це може серйозно нашкодити замість того, щоб допомагати і рятувати вас від проблем і жахливого самопочуття.

У важких випадках, коли доводиться вдаватися відвідування лікарів-неврологів, вони найчастіше прописують пацієнтові лікування спеціальними сильнодіючими препаратами, які використовуються в крайніх випадках, коли не діють більш слабкі анальгетики. Слід зауважити, що спеціальні препарати від мігрені мають зовсім інший принцип дії. Вся суть їх дії полягає не в тому, щоб прибрати біль, а в тому, щоб впливати на паталогічні процеси, що супроводжують або провокують напади мігрені. Подібні таблетки можна використовувати в комбінації з різними анальгетиками і протиблювотними засобами.

Іноді навіть таке, більш агресивне, лікування не допомагає. Що ж тоді робити? В такому випадку краще всього займатися постійною профілактикою. Стабільне і систематичне застосування спеціальних препаратів дозволяє запобігати нападам і уникати погіршення загального стану людини. Таким чином ймовірність виникнення чергового нападу зменшується, а отже можна сподіватися на повне одужання.

У будь-якому медикаментозному лікуванні вкрай важливо дотримуватися всіх приписів лікаря, особливо систематичності і режиму прийому препаратів, а також їх дозування. Дуже часто трапляється так, що недотримання таких правил зменшує ефективність лікування, а іноді взагалі зводить його на нуль. Дослідження говорять про те, що величезна кількість випадків неефективності лікування мігрені полягають саме в недотриманні прописаних лікарем рецептів.

Також важливо знати про те, що існують таблетки від мігрені на основі кофеїну. Лікування з їх використанням, як правило, на багато ефективніше. Але не менш важливий фактор – звикання, яке з’являється від застосування таких медикаментів.

Профілактичні методи від мігрені

Профілактичні методи від мігрені
Профілактичні методи від мігрені

Для того, щоб убезпечити себе від нападів мігрені, у звичайній ситуації досить дотримуватися деяких простих правил. Тоді вам навіть не знадобиться серйозне і повноцінне лікування. Тут мова йде про підтримку хорошої фізичної форми, для чого достатньо займатися спортом. Це саме по собі допомагає підтримувати гарне самопочуття, і до того ж добре впливає на роботу головного мозку. Вище в цій статті вже були названі багато факторів, що викликають мігрень. Природно, що хорошою профілактикою буде уникати всіх цих сприяючих та провокуючих факторів. Чим менше навколо вас буде провокаторів мігрені, тим меншою буде ймовірність її появи.

Стабільне і правильне харчування – запорука гарного здоров’я, тому воно також сприяє профілактиці мігрені. Іноді корисно дотримуватися дієти, яка виключає цілий ряд продуктів, про які ми вже згадували вище. Тут також важливо позбавитися від чинників стресу, який також сильно може провокувати напади. Якщо сказати коротко, то здоровий спосіб життя та відповідальність допоможуть вам уникнути таких тяжких і неприємних нападів мігрені. Краще займатися профілактикою, ніж потім терпіти довге і неприємне лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *